stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Vodní bublinatky


popis:  Vodní druhy bublinatek se od ostatních druhů liší stavbou svého těla, které je přizpůsobeno k růstu na vodní hladině. Některé druhy mohou dosahovat úctyhodných rozměrů téměř až několika metrů (Utricularia vulgaris, U. foliosa), jiné jsou naopak velké jen několik cm (U. olivacea, U. cymbantha, U. gibba). Druhy z tropických a subtropických poloh rostou celoročně, rostliny z mírných pásů přečkávají zimní období pomocí přezimovacích pupenů, tzv. turionů.

rozšíření a biotopy:  Tyto bublinatky se vyskytují v nejrůznějších oblastech světa, vyjma polárních oblastí. Nalézt je můžeme v tekoucích i stojatých vodách. Najdeme mezi nimi spoustu druhů obojživelných, rostoucích jak ve vodě, tak i v zamokřené půdě. V ČR se přirozeně vyskytuje 7 druhů vodních bublinatek: Utricularia australis, U. bremii, U. intermedia, U. minor, U. ochroleuca, U. stygia a U. vulgaris. Nalezneme je velmi vzácně v rybnících, slepých ramenech řek, prosluněných tůních, rašeliništích a podobných silně zamokřených stanovištích. Běžnějším druhem je pouze U. australis, ostatní zástupci jsou u nás chránění a mají v ČR většinou jen několik málo lokalit (velmi často na Třeboňsku).

umístění:  Tropické a subtropické druhy je nutno mít v domácích podmínkách. Vhodná jsou akvária, velké sklenice nebo u některých obojživelných druhů (typicky např. U. gibba) i běžné květináčky se substrátem, jaké používáme pro terestrické druhy; i pěstování je s nimi totožné. Většinou není problém s jejich letněním venku. Druhy z mírného pásu pěstujeme celoročně venku ve vodní nádrži přiměřené velikosti nebo přímo v zahradním jezírku. V zimě můžeme jejich turiony nechat na dně nádrže. Pokud to ale není z nějakého důvodu možné, dají se vybrat a uložit do ledničky (např. ve zkumavce s vodou).

osvětlení:  Vhodný je trvalý dostatek rozptýleného světla nebo polostín. Při plném oslunění, které mnohé druhy zvládají, dochází k přehřívání vody a nechtěnému přemnožení řas a sinic. Zimující turiony světlo nepotřebují.

teplota:  Druhy z mírných pásů pěstujeme při teplotě podobné té venkovní, nejlépe tedy celoročně venku. Tropické a subtropické druhy je nutno mít po celý rok v teple, jen výjimečně mohou teploty klesnout pod 15 °C (U. gibba, U. floridana, U. purpurea, U. volubilis). Ideální se zdá být rozmezí 20 - 35 °C.

nádoby, substrát, přesazování:  Používáme nádrže velikosti přiměřené danému druhu. Malé bublinatky (např. U. gibba) není problém pěstovat v podmisce s vodou u květináčků s jinými MR (voda však nesmí vyschnout); naopak obry, jako je například Utricularia vulgaris, je potřeba mít ve velmi velké sklenici, nádrži, nebo přímo v jezírku. Vodu používáme podobnou jako u aldrovandky. Pěstujeme tedy ve výluhu z ostřicového opadu nebo rašeliny. Mnohé druhy (obzvlášť naše české) jsou velmi nenáročné na chemismus vody a v přírodě mnohdy preferují zásadité vody oproti kyselým. Spousta druhů se dá pěstovat terestricky v rašelinném substrátu (U. gibba, U. intermedia, U. ochroleuca a další). Přesazujeme a vyměňujeme vodu podle potřeby (např. když se v ní přemnoží řasy).

hnojení a krmení:  Do pěstební nádrže můžeme přidat trochu vody z rybníka, která je plná zooplanktonu. Vodní bublinatky, obzvlášť pak české druhy a jim podobné, jsou náročné na dostatek kořisti. Při jejím nedostatku viditelně strádají a rostou pomalu. Hnojení umělými hnojivy nelze doporučit.

množení:  Mnoho druhů se dá množit z odtržených prýtů nebo se samy množí větvením. Generativní způsob se v praxi moc nepoužívá. Při získání semen vycházejme z přirozených podmínek jednotlivých druhů, tj. druhy z mírného pásu potřebují k úspěšnému vyklíčení chladovou stratifikaci, permanentně rostoucí bublinatky vyséváme ihned po získání semen. Výsev se provádí do vody nebo silně zamokřeného rašelinného substrátu.

choroby a škůdci:  Občas se na bublinatkách objeví některý z běžných škůdců (především na květních stvolech). Největším problémem jsou ale řasy, kterými rostliny za teplých a slunných podmínek a při dostatku živin rychle obrůstají. Je proto potřeba občas vyměnit vodu a rostliny mechanicky očistit.

shrnutí:  Některé druhy z této skupiny jsou nenáročné a dají se doporučit i začátečníkům; nejvíce asi přímo plevelná U. gibba, která se dá pěstovat jako terestrické druhy, nebo U. australis, máme-li na zahradě jezírko nebo jsme schopni nabídnout aspoň pětilitrovou pěstební nádrž. Pak tu jsou i druhy náročnější, které se v kultuře vyskytují jen velmi zřídka a mají svá specifika, o nichž je dobré se nejprve informovat u pěstitelů, kteří s nimi mají zkušenosti.


vybraní zástupci:

  tropické a subtropické druhy:
Utricularia aurea
Utricularia benjaminiana
Utricularia biovularioides
Utricularia cymbantha
Utricularia fistulosa
Utricularia floridana
Utricularia foliosa
Utricularia gibba
Utricularia hydrocarpa
Utricularia inflata
Utricularia inflexa
Utricularia juncea
Utricularia myriocista
Utricularia neottioides
Utricularia olivacea
Utricularia oliveriana
Utricularia platensis
Utricularia punctata
Utricularia purpurea
Utricularia reflexa
Utricularia resupinata
Utricularia rigida
Utricularia tetraloba
Utricularia tubulata
Utricularia volubilis

  druhy z mírného pásu:
Utricularia australis
Utricularia bremii
Utricularia dimorphantha
Utricularia geminiscapa
Utricularia intermedia
Utricularia macrorhiza
Utricularia minor
Utricularia ochroleuca
Utricularia radiata
Utricularia stellaris
Utricularia stygia
Utricularia vulgaris 
 
 
 
.
 


 
U. australis
U. australis
U. australis
U. australis
U. australis
U. australis
U. intermedia
U. intermedia
U. vulgaris
U. vulgaris
U. vulgaris
U. vulgaris
U. minor
U. minor
U. minor
U. minor
U. ochroleuca
U. ochroleuca
měchýřek U. stygia
měchýřek U. stygia
U. aurea
U. aurea
U. gibba
U. gibba


Více fotografií ZDE (bez rozlišení ekologických skupin).
.
20.07.2014 15:39:20
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one