stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Terestrické bublinatky

 

popis:  Tato skupina bublinatek obsahuje mnoho převážně drobných nenápadných druhů rostoucích ve spletitých trsech. Často velice ochotně kvetou velkým množstvím ozdobných kvítků. Asimilační prýty jsou nejčastěji do 1 cm velké a mají nejrůznější tvary. V přírodě je mnoho druhů jednoletých, v kultuře jsou však (až na výjimky) i takové druhy vytrvalé. Mnoho z nich je silně variabilních. Zajímavostí je australská Utricularia menziesii, která přežívá suché léto pomocí hlíz. Tomu je třeba přizpůsobit její pěstování, které je velice podobné s pěstováním hlíznatých rosnatek.

rozšíření a biotopy:  Terestricky rostoucí druhy bublinatek se vyskytují v tropickém a subtropickém pásu po celém světě, výjimečně zasahují i do pásu mírného, kde se chovají jako letničky. Rostou nejčastěji na silně zamokřených stanovištích (trvale nebo sezónně), mnohdy i přímo ve vodě. Některé druhy (U. subulata, U. bisquamata, U. sandersonii) mohou být v přírodě i kultuře až invazní.

umístění:  Většinu terestrických bublinatek můžeme mít bez problému celoročně na okenním parapetu, možné je také letnění. Některé druhy můžeme pro jejich nenáročnost použít jako podrost do pokojových vitrín a terárií. Musíme však dát pozor, aby nevytlačily choulostivější rostliny, které s nimi budou v jednom substrátu. Některé terestrické bublinatky jsou totiž v kultuře velmi konkurenceschopné.

osvětlení:  Na světlo nejsou příliš náročné. Univerzální je polostín, ovšem existují druhy slunomilnější i druhy spíše stínomilné. V zhledem k rozsáhlosti skupiny se dá doporučit jediné - vyzkoušet, zda daný druh poroste lépe na slunci nebo ve stínu a podle toho se řídit. Bublinatky se hodí i pod umělé osvětlení.

teplota:  Běžně pěstovaným druhům vyhovuje stálá pokojová teplota nebo letní venkovní. Jako zajímavost uvedu oddělky svých Utricularia bisquamata a U. livida, které jsem nechal jednu zimu venku v zaizolovaném pařeništi. Nejnižší venkovní teploty byly okolo -23 °C, v pařeništi bylo díky izolaci polystyrenem o něco tepleji (předpokládám zhruba -5 °C). Byl jsem překvapen, že oba druhy zimu přežily (o velké vitalitě se však mluvit nedalo). Ve stejných podmínkách jsem nechal také Utricularia subulata, která taktéž přežila (nejsem si však jist, zda ve formě rostlin nebo semen, která na jaře rychle vyklíčila). 

zálivka:  Jedná se o velmi vlhkomilné rostliny, kterým můžeme během roku dopřávat stále vydatnou zálivku. Možné je i občasné zaplavení celých rostlin. Používáme měkkou vodu.

nádoby, substrát, přesazování:  Ve velkých nádobách rostliny mnohdy nekvetou tak ochotně, proto přednostně používáme menší květináčky nebo misky (průměr do 15 cm). U většiny druhů je nejlepším substrátem směs rašeliny a křemičitého písku v poměru 1 : 1 nebo 2 : 1. Přesazujeme podle potřeby. Pokud bublinatka zaroste celou poskytnutou plochu, po určité době začne od středu odumírat. Proto jednou za čas (za 1 nebo 2 roky) je nutné rostlinu zmladit založením nové kultury z oddělené části starého trsu.  

vzduch:  Nejběžnější druhy nejsou na výši RVV a pohyb vzduchu nikterak náročné. Obecně platí, že nejlepší je vyšší RVV (60 - 80 %) a souběžné dobré větrání.

hnojení a krmení:  Nelze doporučit, rostou dobře i bez toho.

množení:  Vegetativně se terestrické druhy bublinatek dají výborně množit dělením trsů. Generativní množení je také velice jednoduché, avšak málo používané. Většina druhů ochotně kvete a spousta z nich je i samosprašných. A pokud samosprašné nejsou, často není problém s jejich vzájemným opylováním. V mnoha případech rostliny přijmou i vlastní pyl. Semínka se vysévají na rašelinný substrát nebo do vody. Klíčí velmi dobře a semenáčky rychle dospívají.

choroby a škůdci:  Někdy se na rostlinách objeví běžní škůdci. Při použití chemických přípravků bychom si měli dávat pozor na koncentraci, abychom rostliny zbytečně nepopálili. Obzvlášť v zimním období se můžeme setkat s houbovými chorobami jako je padlí nebo plíseň šedá. Zde je vhodný zákrok fungicidy.

shrnutí:  Většina druhů této skupiny je abnormálně jednoduchá na pěstování. Bohužel ale nebývají cílem začínajících pěstitelů, kterým nepřipadají tak zajímavé jako jiné masožravky. Jejich krásu obvykle ocení až zkušenější.

vybraní zástupci:
Utricularia albiflora
Utricularia amethystina
Utricularia antennifera
Utricularia benthamii
Utricularia biloba
Utricularia bisquamata
Utricularia calycifida
Utricularia capilliflora
Utricularia chiribiquetensis
Utricularia costata
Utricularia dichotoma
Utricularia dunlopii
Utricularia dunstaniae
Utricularia erectiflora
Utricularia fimbriata
Utricularia furcellata
Utricularia graminifolia
Utricularia helix
Utricularia hispida
Utricularia laciniata
Utricularia lateriflora
Utricularia laxa
Utricularia livida
Utricularia menziesii
Utricularia multifida
Utricularia nana
Utricularia nephrophylla

Utricularia nigrescens
Utricularia parthenopipes
Utricularia pentadactyla
Utricularia praelonga

Utricularia praeterita
Utricularia prehensilis
Utricularia pubescens
Utricularia purpureocaerulea
Utricularia pusilla
Utricularia recta
Utricularia sandersonii
Utricularia scandens
Utricularia simulans
Utricularia spiralis
Utricularia subulata
Utricularia tenella
Utricularia trichophylla
Utricularia tricolor
Utricularia tridentata
Utricularia uliginosa
Utricularia violacea
Utricularia westonii 
 
 
 
. 
U. microcalyx × sandersonii
U. microcalyx × sandersonii
U. sandersonii
U. sandersonii
U. calycifida 'Asenath Waite'
U. calycifida 'Asenath Waite'
U. calycifida
U. calycifida
U. blanchetii
U. blanchetii
U. bisquamata
U. bisquamata
U. pubescens
U. pubescens
U. graminifolia - systém podzemních prýtů
U. graminifolia - systém podzemních prýtů
U. babui
U. babui
U. warburgii
U. warburgii
U. minutissima
U. minutissima
U. nephrophylla
U. nephrophylla


Více fotografií ZDE (bez rozlišení ekologických skupin).
.
20.07.2014 15:07:31
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one