stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Utricularia

česky bublinatka
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: krtičníkotvaré (Scrophulariales)
Čeleď: bublinatkovité (Utriculariaceae)
Rod: bublinatka (Utricularia)
 

popis:  Bublinatky jsou velmi širokou skupinou MR. Existují druhy vodní, epifytní i terestrické. Většina z nich je velmi drobná a nenápadná, najdou se však druhy výrazné svou velikostí (až 2 m) nebo krásou květů. Bublinatky nemají pravé kořeny, ani listy - všechny takové orgány se obecně označují jako prýty (asimilační prýty, podzemní prýty). Avšak od klasických listů jsou asimilační prýty k nerozeznání. Pokud necháme podzemní bílý prýt na světle, plynule za určitou dobu zezelená a přejde v asimilační funkci. Všechny druhy mají společné především své originální pasti. Jsou jimi drobné (nanejvýš několik mm velké) hypotenzní lapací měchýřky schopné aktivního pohybu. V měchýřku je vytvořen podtlak. Když kořist (např. vodní plankton) zavadí o spouštěcí chloupky, past otevře záklopku a nasaje vodu z okolí včetně organismů v ní. 

počet druhů a variabilita:  Bublinatky jsou druhově nejbohatším rodem v říši MR. Čítají přes 220 druhů a spousta z nich také oplývá velkou vnitrodruhovou variabilitou. Stále jsou objevovány nové odlišné populace, ze kterých se postupem času stanou nové druhy nebo menší taxonomické jednotky. Zajímavostí jsou terestrické druhy U. multifida, U. tenella a U. westonii, které v minulosti tvořily samostatný rod Polypompholyx (měchýřnatka). Od klasických bublinatek se mírně liší svými měchýřky a květy (pro laika však k nerozeznání).

rozšíření a biotopy:  S tímto rodem se můžeme setkat po celém světě s výjimkou polárních oblastí. Biotopy jsou velice různorodé, nejčastěji stále nebo sezónně zamokřená území nebo přímo vodní plochy. Spoustu druhů je těžké zařadit mezi vodní/terestrické/epifytní druhy, jelikož často osidlují více typů stanovišť.
jednotlivé ekologické skupiny rodu Utricularia:
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one