stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Triphyophyllum

česky triphyophyllum
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád: violkotvaré (Violales )
Čeleď: Dioncophyllaceae
Rod: triphyophyllum (Triphyophyllum)


popis:  Druh Triphyophyllum peltatum, jediný zástupce rodu, je tropická až několik desítek metrů vysoká liánovitá rostlina. Výška se v literatuře udává až 70 metrů, takže půjde o nejrozměrnější masožravou rostlinu vůbec. Rostlina nejprve roste v nešplhavé formě, kdy vytváří na méně jak metr vysokém podstavci první ze tří typů listů. Tyto listy jsou dlouhé až 40 cm, kopinaté. Když rostlina dosáhne určitého stádia dospělosti, poprvé vykvete. Po kvetení následuje šplhavý růst a tvorba druhého typu listů. Ten je menší (délka do 20 cm) a zakončený úponkou ve tvaru dvojramenné kotvičky, která slouží k přichytávání k okolní vegetaci. Občas vytvoří triphyophyllum i třetí typ listů - listy masožravé (adhezní pasti). Ty mohou vyrůstat i u nedospělých rostlin. Jsou čárkovitého tvaru, délky do 30 cm, velice podobné například listu rosnolistu lusitánského (Drosophyllum lusitanicum). Podle porovnání genetických vlastností je možné, že mezi těmito 2 rostlinami je dokonce vzdálená příbuznost. Nejčastější kořistí jsou různí brouci velikosti i přes 1 cm. Otázkou však je, zda se při tak nízké produkci masožravých listů triphyophyllu masožravost vyplatí. Zvláštností tohoto druhu jsou semena. Jsou opatřena velkým (5 - 12 cm) talířovitým křídlem. Tak rozměrná semena by se však do semeníku nevešla, proto dozrávají zavěšena na dlouhých pevných poutcích.

počet druhů a variabilita:  Rod Triphyophyllum zahrnuje pouze jediný druh - Triphyophyllum peltatum. O jeho variabilitě nejsou informace. Čeleď Dioncophyllaceae obsahuje také méně známé nemasožravé druhy Habropetalum dawei a Dioncophyllum thollonii.

rozšíření a biotopy:  Triphyophyllum peltatum se vyskytuje v západní části Afriky, konkrétně ve státech Sierra Leone, Pobřeží slonoviny a v Libérii. Podle některých zdrojů je v těchto oblastech relativně běžnou rostlinou. Roste v hustých teplých tropických lesích s vysokou RVV a početnými srážkami. Mnohé lokality jsou silně ohroženy lidskou činností. 

pěstování:  Mezi pěstiteli není Triphyophyllum peltatum příliš rozšířené. Dnes je jedna z mála prosperujících kultur triphyophylla v botanické zahradě v německém Würzburgu, kde se rostlinu podařilo přimět i ke kvetení. Údajně je pěstována při překvapivě nízkých teplotách (okolo 22 °C) a vysoké RVV. Získání rostlin nebo semínek je pro běžného pěstitele (zatím) spíše nemožné. Přispívá tomu i fakt, že Triphyophyllum peltatum roste v oblastech, kam se lidem z vyspělých zemí příliš nechce (silná politická nestabilita).
 
 
.
T. peltatum
T. peltatum
T. peltatum
T. peltatum
T. peltatum
T. peltatum
T. peltatum
T. peltatum
.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one