stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Mexické tučnice

 


popis:  Tato skupina tučnic má zajímavou životní strategii. Roste v oblastech, kde je rok rozdělen na vlhké (léto) a suché (zima) období. V období, kdy je vlhko a zároveň také teplo a dostatek světla, vytvářejí tyto druhy běžné masožravé listy. V druhém období je sucho (některých druhů se dotkne více, jiných méně), o trochu chladněji a méně světla. Rostliny pozvolna začnou tvořit rozdílný typ listů - menší nemasožravé sukulentní listy uspořádané často ve velmi husté listové růžici, podobné některým netřeskům. Mnohé druhy poté žijí pouze ze vzdušné vlhkosti. U některých je zimní listová růžice výraznější, u jiných je podobná té letní. Do této skupiny si dovolím přidat i druhy rostoucí ve stejných podmínkách, ale zimní období přečkávající ve formě semen - jsou tedy letničkami. Známe okolo 50 druhů této ekologické skupiny tučnic, často jsou i vnitrodruhově variabilní. Celkem ochotně se kříží, tudíž existuje velké množství hybridů.

rozšíření a biotopy:  Této skupině se velmi často říká „mexické tučnice", což by ale puntičkáři mohli napadat tím, že se nevyskytují pouze v Mexiku. Areál rozšíření mají i v okolních státech, souhrnně řečeno ve Střední Americe. Rostou v dosti rozdílných biotopech. Většinou osidlují chladnější zastíněná místa (severní svahy kopců nebo rostou přímo v lesním porostu, někdy i jako epifyty). Důležitý je (sezónní) dostatek vláhy. Na většině lokalit je léto velmi vlhké, zima naopak úplně suchá nebo alespoň výrazně sušší.

umístění:  Tyto druhy je možné pěstovat na okenním parapetu, nejlepší je orientace na východ nebo západ, ale mnoho druhů dokáže růst i na jižní nebo naopak severní straně. V létě můžeme tučnice mít venku (skleník, pařeniště).

osvětlení:  Ideální je pěstování v polostínu, postačuje i dostatek rozptýleného světla. Obzvlášť v zimní listové růžici jsou tyto druhy na světlo velmi nenáročné.
 
teplota:  Celoročně vyhovují pokojové nebo letní venkovní teploty.

zálivka:  Ve vegetačním období můžou stát květináčky s tučnicemi stále v podmisce s vodou. V zimním období vyžaduje většina druhů drastické snížení zálivky. Substrát necháme celou zimu úplně suchý a jen občas (jednou týdně až měsíčně) můžeme rostliny mírně porosit na listy. Druhy Pinguicula moctezumae, P. emarginata a P. mesophytica vyžadují celoročně vydatnější zálivku, v zimě jim ji pouze mírně snížíme. Některé běžnější druhy a hybridy můžeme pěstovat celoročně ve vlhku, i když v přírodě suché období prodělávají.

nádoby, substrát, přesazování:  Nádoby postačují malých rozměrů, jelikož tučnice mají velmi slabý kořenový systém. Jako substrát se osvědčily různé směsi perlitu, písku, rašeliny, sádry, vápence, mramoru a jiných běžných složek. Tyto tučnice nejsou na substrát vůbec vybíravé. Nejuniverzálnější je asi směs rašeliny, perlitu a drceného vápence v poměru 1 : 1 : 1. Přesazujeme podle potřeby, rostliny to snáší velmi dobře. Druhy z této skupiny jsou ideální pro pěstování „na kameni". Můžeme použít například travertin nebo kus vápence. Možné je také vyrobit si náhražku přírodního travertinu ze sušeného rašeliníku, rašeliny a sádry (vše smícháme a zalijeme vodou). Pěstební „kámen" vložíme do podmisky a zaléváme  ze spodu. Voda se kamene dokonale nasákne a rostliny tímto způsobem pěstované výborně prospívají, navíc vypadají mnohem estetičtěji než v květináčcích, nemluvě o úspoře prostoru.

vzduch:  RVV stačí nižší, vhodný je pohyb vzduchu. Běžné druhy ale není problém pěstovat v uzavřených nevětraných vlhkých prostorách (například jako doprovodné rostliny k láčkovkám).

hnojení a krmení:  Rostliny rostou dobře i bez toho. V době vegetace by ale velmi mírné přihnojení na list nebo přikrmení drobným hmyzem mohlo urychlit růst.

množení:  Mnoho druhů samo vytváří trsy, které není problém časem rozdělit. Nejjednodušším způsobem množení však jsou listové řízky. Odtržený list velmi lehce obrazí na své bázi v nové rostlinky. Je lepší listy udržovat jen ve vlhku a občas porosit než v úplném mokru - zamezíme tím jejich rychlému uhnití, které hrozí na přemokřeném podkladu. Až na výjimky jsou to druhy cizosprašné, ale často kvetou a není problém je navzájem opylovat (možné je někdy i křížení). Semínka vyséváme na běžný substrát, klíčí velmi ochotně a dopěstování do dospělosti není složité, jen je třeba počítat s vyšší úmrtností semenáčů.

choroby a škůdci:  Můžeme se setkat s běžnými škůdci, jaké známe od jiných rostlin. Tučnice se také často stávají terčem houbových chorob a hnilob z přílišného vlhka (obzvlášť v zimě). Chemické prostředky tučnice zvládají lépe než rosnatky, ale i tak jsou poměrně citlivé.

shrnutí:  Neobyčejně jednoduchá skupina MR vhodná i pro úplné začátečníky.

vybraní zástupci:  
Pinguicula acuminata
Pinguicula agnata
Pinguicula colimensis
Pinguicula crassifolia
Pinguicula crenatiloba*
Pinguicula cyclosecta
Pinguicula debbertiana
Pinguicula ehlersiae
Pinguicula emarginata
Pinguicula esseriana
Pinguicula gigantea
Pinguicula gracilis
Pinguicula gypsicola
Pinguicula hemiepiphytica
Pinguicula heterophylla
Pinguicula immaculata
Pinguicula jaumavensis
Pinguicula kondoi
Pinguicula laueana
Pinguicula lilacina*
Pinguicula macrophylla
Pinguicula mesophytica
Pinguicula medusina
Pinguicula moctezumae
Pinguicula moranensis
Pinguicula orchidioides
Pinguicula rotundiflora
Pinguicula sharpii*
Pinguicula takakii*
Pinguicula zecheri

* běžně se chovají jako letničky
 
 
 
 
. 
tučnice v BZ Liberec - pěstování na travertinu
tučnice v BZ Liberec - pěstování na travertinu
P. gypsicola - přechod ze sukulentních listů k masožravým
P. gypsicola - přechod ze sukulentních listů k masožravým
P. moctezumae
P. moctezumae
P. gigantea
P. gigantea
P. esseriana
P. esseriana
P. cyclosecta - zimní listová růžice
P. cyclosecta - zimní listová růžice
P. 'Tina' (agnata × zecheri)
P. 'Tina' (agnata × zecheri)
P. cyclosecta
P. cyclosecta
P. gracilis × moctezumae - květ
P. gracilis × moctezumae - květ
P. moranensis
P. moranensis
P. hemiepiphytica
P. hemiepiphytica
P. moctezumae × cyclosecta
P. moctezumae × cyclosecta


Více fotografií ZDE (bez rozlišení ekologických skupin).
.
20.07.2014 12:04:56
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one