stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Pinguicula

česky tučnice
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: krtičníkotvaré (Scrophulariales)
Čeleď: bublinatkovité (Lentibulariaceae)
Rod: tučnice (Pinguicula)
 
 
popis:  Pro rod Pinguicula jsou typické lepkavé listy s drobnými tentakulemi uspořádané v přízemní růžici. Velikost listových růžic může být přibližně od 2 cm (Pinguicula ramosa, P. villosa) až po úctyhodné rozměry blížící se 50 cm (Pinguicula gigantea, P. vallisneriifolia). Loví zejména drobný hmyz. Nutno dodat, že pokud si někdo pořizuje MR za účelem vychytání otravného hmyzu v domě, jsou tučnice mnohdy nejlepším řešením. Sám mám výborné zkušenosti s lovením hmyzu u Pinguicula gigantea a P. moctezumae, obě jsou navíc velmi nenáročné na pěstování. Květy tučnic vyrůstají po jednom a často jsou velice ozdobné. Některé druhy jsou samosprašné.

počet druhů a variabilita:  Známe přes 70 druhů tučnic, vnitrodruhová variabilita je často velká. Setkat se můžeme i s množstvím kříženců. V rámci rodu rozlišujeme několik různých ekologických skupin, těm nejzákladnějším se budu věnovat dále. 

rozšíření a biotopy:  Různé druhy tučnic se vyskytují na všech kontinentech vyjma Antarktidy a Austrálie, velmi omezený výskyt je také v Africe. V ČR se můžeme vzácně setkat s druhy Pinguicula vulgaris a Pinguicula bohemica (někdy uváděna jako Pinguicula vulgaris subsp. bohemica), což je dokonce český endemit. Uměle vysazena u nás byla Pinguicula grandiflora i jiné. Některé z těchto druhů se mezi sebou na společných lokalitách kříží. Biotopy tučnic po celém světě jsou dosti různorodé. Zajímavé je, že spousta druhů vyhledává i zásadité půdy, což u MR není příliš běžné.
jednotlivé ekologické skupiny rodu Pinguicula:
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one