stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Heliamphora

česky heliamfora
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: špirlicovité (Sarraceniaceae)
Rod: heliamfora (Heliamphora)
 

popis:  Heliamfory jsou MR příbuzné špirlicím a darlingtonii. Jejich pasti se nápadně podobají kornoutovitě stočenému listu, ze kterého se také postupně evolučně vyvinuly. Výška bývá u dospělých rostlin v rozmezí 10 - 50 cm. Květy vyrůstají nad jejich úroveň, jsou bělavé a cizosprašné. Na první pohled je vidět, že se jedná o MR mnohem primitivnější než špirlice nebo darlingtonie, zdání však v tomto případě klame - podle výzkumů se jedná o geneticky nejdokonalejší rod v čeledi Sarraceniaceae.

počet druhů a variabilita:  Počet druhů je závislý na tom, zda různé odchylky bereme za samostatné druhy nebo jen jako variabilitu druhů jiných. V odstavci „vybraní zástupci" jsou brány odchylky jako samostatné druhy. Vzhledem k výskytu na velmi odlehlých místech se dá očekávat objevování nových dosud nepopsaných heliamfor. Vnitrodruhová variabilita je dosti výrazná. Všechny druhy se spolu dají křížit, proto existuje velké množství hybridů.

rozšíření a biotopy:  Heliamfory se vyskytují na stolových horách Jižní Ameriky, tzv. tepuis. Jednotlivé stolové hory jsou od sebe izolované a obsahují unikátní, často endemickou sestavu flóry. Panují na nich drsné podmínky (výška až 3 000 m n. m.), teploty jsou nižší, RVV velmi vysoká. Díky dnešní „módě" navštěvovat stolové hory vrtulníkem se objevuje obrovské riziko zavlečení nepůvodních druhů, které se mohou křížit s původními, jejichž čistá populace následkem toho s postupem času zanikne.

umístění:  Vhodným umístěním jsou okenní parapety (východ, západ) nebo polouzavřené vitríny. Heliamfory milují letnění ve skleníku nebo pařeništi.

osvětlení:  Heliamfory preferují dostatek rozptýleného světla před přímým sluncem, avšak několik slunečných hodin denně jim prospívá. Možné je rovněž trvalé umělé osvětlení.

teplota:  Jedná se o rod spíše chladnomilný, což je dáno jejich výskytem ve vysoké nadmořské výšce (tepuis). Proto bychom neměli heliamfory vystavovat vysokým teplotám nad 30 °C. Ideální teplota se zdá být kolem 20 °C a kolísavá.

zálivka:  Substrát by měl být stále vlhký, ne přemokřený, ani suchý (krátkodobé vyschnutí však rostliny většinou přežijí). Vhodná je proto pravidelná zálivka vrchem. Heliamforám rovněž prospívá doplňování vody přímo do pastí nebo občasné rosení.

nádoby, substrát, přesazování:  Nádoby používáme raději větší, aby udržely stabilní vlhkost. Jako substrát se osvědčila směs živého rašeliníku, rašeliny a perlitu, vše ve stejném poměru. Přesazujeme zhruba jednou za 2 roky (podle stavu substrátu).

vzduch:  Vhodný je dobrý pohyb vzduchu za současné vysoké RVV. Rostliny si ale dokáží zvyknout i na nižší RVV nebo horší pohyb vzduchu.

hnojení a krmení:  Heliamfory můžeme hnojit zředěným univerzálním hnojivem přímo do pastí. Dosáhneme tak výrazně rychlejšího růstu. Krmení hmyzem je méně efektivní.

množení:  Dospělé rostliny občas samy vytvoří odnož, kterou po určité době můžeme opatrně oddělit. Množení generativní je obtížnější, protože semena jsou stále velice vzácná, a to i v zahraničí. Rostliny totiž málokdy kvetou a k opylování jsou potřeba dva nepříbuzní jedinci. Ulehčením ale je, že lze všechny druhy navzájem křížit. Výsevy se provádí na rašelinný substrát nebo sušený rašeliník (živý rašeliník by semenáčky rychle přerostl), vhodné je použít kyselinu giberelovou k podpoření klíčivosti.

choroby a škůdci:  Heliamfory jsou napadány běžnými škůdci, jako jiné rostliny. Jsou ale odolné vůči chemickým přípravkům, proto se nemusíme bát je použít. Za nevhodných pěstebních podmínek mohou podlehnout hnilobám oddenku nebo různým houbovým chorobám.

shrnutí:  Jedná se o rod vhodný pro pokročilejší pěstitele, avšak při splnění základních podmínek rostou heliamfory velmi dobře a nejsou s nimi potíže. Pro svůj pomalý růst a obtížnější množení je k jejich pořízení obvykle nutné obětovat větší finanční částky.

vybraní zástupci:
Heliamphora arenicola
Heliamphora ceracea
Heliamphora chimantensis
Heliamphora ciliata
Heliamphora collina
Heliamphora elongata
Heliamphora folliculata
Heliamphora glabra
Heliamphora heterodoxa
Heliamphora hispida
Heliamphora huberi
Heliamphora ionasi
Heliamphora macdonaldae
Heliamphora minor
Heliamphora neblinae
Heliamphora nutans
Heliamphora parva
Heliamphora pulchella
Heliamphora purpurascens
Heliamphora sarracenioides
Heliamphora tatei
Heliamphora tyleri
Heliamphora uncinata
 
 
 
.
H. tatei
H. tatei
H. elongata
H. elongata
H. minor
H. minor
H. nutans
H. nutans
H. nutans
H. nutans
H. nutans × ionasii
H. nutans × ionasii
H. collina
H. collina
heliamfory v BZ Praha
heliamfory v BZ Praha


Více fotografií ZDE.
.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one