stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Trpasličí rosnatkypopis:  Trpasličí rosnatky patří všechny do sekce Lamprolepis, pouze Drosera pygmaea je v monodruhové sekci Bryastrum. Všechny druhy se vyznačují malými rozměry (průměr listové růžice do 5 cm) a zajímavým způsobem vegetativního rozmnožování. Jednou až dvakrát ročně přestanou rostliny tvořit běžné listy a ve středech jejich růžic se začnou vyvíjet drobná (1 - 3 mm velká) rozmnožovací tělíska - tzv. gemmy. Ve skutečnosti se jedná o přeměněné listy. Některé druhy tvoří gemmy velice drobné a na jediné rostlině jich mohou být za jedno gemmovací období stovky, jiné jich vyprodukují nanejvýš desítky. Závisí to na druhu, stáří a vitalitě rostliny. Po dozrání se gemmy z rostliny lehce uvolní a pokud dopadnou na vlhkou půdu, začnou se z nich vyvíjet nové rostlinky. Ještě tentýž rok dospějí a vytvoří další gemmy. Květy bývají oproti samotné rostlině veliké a působí ozdobně. Většinou nejsou samosprašné. Různých druhů je poměrně mnoho a řada z nich vykazuje silnou variabilitu, což je jeden z důvodů, proč je v nich taxonomicky trochu nepořádek (například rosnatky z okruhu Drosera nitidula, které někdo bere jako samostatné druhy, jiný jako poddruhy).

rozšíření a biotopy:  Všechny druhy se vyskytují na australském kontinentu, Drosera pygmaea i na Novém Zélandu a v Tasmánii. Rostou na (téměř) stále vlhkých stanovištích s prudkým slunečním ozářením.

umístění:  Tyto druhy nejlépe rostou na jižním okenním parapetu nebo v létě ve venkovních podmínkách (skleník, pařeniště, ale i volně).

osvětlení:  „Trpaslící", jak se jim často říká, milují dostatek přímého slunce. V zimě však nedoporučuji příliš silné umělé osvětlení, jelikož přirozené zkracování světelného dne nabudí rosnatky k tvorbě gemm. Při umělém osvětlení gemmy často vůbec netvoří.

teplota:  Milují velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí, kterých nejlépe dosáhneme letněním rostlin venku. Otužilé rostliny přežijí i drobné mrazíky. V zimě se spokojí se stálou pokojovou teplotou okolo 22 °C, ale vhodnější je teplota o pár stupňů nižší.

zálivka:  Ve vegetační sezóně by květináčky s rostlinami měly stát stále v podmisce s vodou. V zimě je vhodné zálivku mírně omezit. Některé druhy mohou za horkých letních dnů procházet dormací, která se projeví uschnutím listů (rostlina se zdá být mrtvá). V tomto případě zálivku opět zmírníme na minimum, substrát může téměř vyschnout. Používáme přednostně měkkou vodu, protože zasolování substrátu může mít na takto drobné rostlinky silně negativní vliv.

nádoby, substrát, přesazování:  Vzhledem k rozměrům rostlin bohatě stačí malé květináčky. Velké květináče mají ale bezesporu výhodu ve schopnosti zachování stálejších a vyrovnanějších podmínek, což i trpasličí rosnatky dokáží ocenit. Jako substrát se nejčastěji používá směs rašeliny a křemičitého písku v různých poměrech (1 : 3 až 3 : 1). Mnoho druhů nesnáší přesazování, proto gemmy (většinou se jinak nemnoží) vyséváme přímo do nádoby, kde je chceme nadále pěstovat. Čerstvě vyklíčené rostlinky ale není problém přesazovat.

vzduch:  Důležitý je výborný pohyb vzduchu, RVV je nejlepší v rozmezí 30 - 60 %.

hnojení a krmení:  Ani jedno jsem nezkoušel, jelikož rostliny rostou uspokojivě i bez toho. Krmení by možná prospělo mladým jedincům k rychlejšímu růstu; je to ale pro jejich velikost prakticky těžko zvládnutelné.

množení:  Množení semeny je jednoduché jen u některých druhů (např. D. omissa), většina ostatních je však cizosprašných a je problém už v tom se k semínkům dostat. Listové řízky jdou jen u několika druhů a jsou pracné, naopak množení gemmy je abnormálně jednoduché, rychlé a celkově velice efektivní. Proto se "trpaslíci" běžně jinak ani nemnoží. Po dozrání (poznáme podle toho, že jdou lehce oddělit od rostliny) se gemmy položí a mírně přitlačí do substrátu. O zbytek se postará příroda. My jí můžeme pomoci umělým přisvětlováním, které v zimním období (gemmy se tvoří nejčastěji v zimě) vyvíjejícím se rostlinkám velmi pomůže. Více o gemmech naleznete ZDE.

choroby a škůdci:  Výjimečně se objeví škůdci, jako jsou mšice. Vyseté gemmy s oblibou napadají larvy smutnic, které je dokáží během krátké doby totálně zdevastovat. S chemickými přípravky opět opatrně, trpasličí rosnatky jsou citlivé. Nelekejme se, pokud část rostlin v zimním období bez zjevného důvodu odejde, je to u této skupiny relativně běžné. Populaci je třeba každoročně posilovat výsevem gemmů.

shrnutí:  Malou velikost a jednoduché pěstování ocení zvláště pěstitelé s omezenými prostory. V Česku existuje velké množství jejich sbírek a získání rostlin je proto jednoduché - každý jejich pěstitel má v zimě mnoho gemmů navíc.

vybraní zástupci:
Drosera androsacea
Drosera barbigera
Drosera callistos
Drosera citrina
Drosera closterostigma
Drosera dichrosepala
Drosera echinoblastus
Drosera enneaba
Drosera grievei
Drosera helodes
Drosera lasiantha
Drosera mannii
Drosera miniata
Drosera nitidula
Drosera nivea
Drosera occidentalis
Drosera omissa
Drosera orepodion
Drosera paleacea
Drosera parvula
Drosera pedicellaris
Drosera platystigma
Drosera pulchella
Drosera pycnoblasta
Drosera pygmaea
Drosera sewelliae
Drosera scorpioides
Drosera spilos
Drosera walyunga 
 
 
 
.


 
D. scorpioides
D. scorpioides
D. scorpioides - tvorba gemm
D. scorpioides - tvorba gemm
D. scorpioides - gemma
D. scorpioides - gemma
D. scorpioides - klíčící gemmy
D. scorpioides - klíčící gemmy
D. × sidjamesii - gemma
D. × sidjamesii - gemma
D. platystigma
D. platystigma
D. lasiantha
D. lasiantha
D. × sidjamesii
D. × sidjamesii
D. pycnoblasta
D. pycnoblasta
D. pygmaea
D. pygmaea
D. omissa
D. omissa
mix trpaslíků
mix trpaslíků


Více fotografií ZDE (bez rozlišení ekologických skupin).
.
19.07.2014 22:13:18
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one