stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Tropické a subtropické rosnatkypopis:  Tato skupina rosnatek se vyznačuje svým celoročně téměř neměnným růstem. Osidlují příznivé biotopy v tropických a subtropických oblastech, kde mají stále dostatek vláhy a světla. Existuje několik druhů, které se chovají jako letničky. Rostou většinou na periodicky vysychavých stanovištích a nepříznivá období přežívají ve formě hojně produkovaných semen. Všechny druhy jsou náročné na délku a intenzitu světla, což je při pěstování jeden z nejdůležitějších faktorů. V této skupině je zastoupeno mnoho druhů, či dokonce dalších skupin, které se od ostatních v mnohém odlišují. Příkladem mohou být jihoamerické druhy rostoucí ve vyšších polohách (Drosera villosa, D. roraimae aj.) a upřednostňující nižší teploty, než je pro tuto skupinu standardní. Další výjimkou jsou druhy, které se chovají téměř stejně jako hlíznaté rosnatky, avšak netvoří hlízy, ale zatahují pouze do ztloustlého kořene (nejznámější zástupci jsou Drosera cistiflora, D. alba, D. trinervia) - stojí tedy na pomezí této skupiny a skupiny hlíznatých rosnatek. Chci tím jen naznačit, že následující informace se nemusí nutně vztahovat na veškeré druhy, ale mohou existovat výjimky. S těmi se však tak často nesetkáme. Univerzálním pravidlem je vycházet z podmínek na přirozených stanovištích. V dnešní době není problém si zjistit, kde se který druh vyskytuje.

rozšíření a biotopy:  Tato skupina rosnatek roste na příhodných lokalitách v (sub)tropických pásech Afriky, Asie, Austrálie a Ameriky. Biotopy jsou otevřené s minimální konkurencí okolní vegetace a stále (výjimečně sezónně) vysokou půdní vlhkostí.

umístění:  Až na výjimky vyhovují této skupině rosnatek podmínky jižního okenního parapetu nebo letní venkovní umístění (skleník, pařeniště apod.). Problém nastává v zimě, kdy nedostačují přirozené světelné podmínky - je zapotřebí umělého přisvětlování.

osvětlení:  Jedná se o rostliny na světlo velice náročné, což se projevuje obzvlášť v zimním období, kdy je u nás krátký světelný den a intenzita světla rovněž nedostačuje. V tuto chvíli bez umělého přisvětlování (na aspoň dvanáctihodinovou světelnou periodu) riskujeme pomalou ztrátu rostlin.

teplota:  Vyhovují teploty pokojové nebo letní venkovní. Existují však chladnomilnější druhy, které dlouhodobě nesnáší vysoké teploty nad 25 °C. Pro ně je ideální umělé osvětlení, jelikož slunce je nejen výrazný zdroj světla, ale i tepla. V zimě se u všech hodí snížení teploty o několik stupňů (není to však nezbytně nutné), mnohé druhy snášejí i mírný pokles pod bod mrazu.

zálivka:  Ve vegetačním období mohou květináčky stát trvale ve vodě. Pokud rostlinám nejsou poskytnuty dobré světelné podmínky, je vhodné zálivku mírně snížit, čímž dosáhneme chtěného zpomalení růstu.

nádoby, substrát, přesazování:  Nádoby volíme podle velikosti rostlin - často bohatě stačí menší rozměry. Nejuniverzálnějším substrátem pro druhy z této skupiny je běžná směs rašeliny a perlitu, štěrku nebo křemičitého písku v poměru 2 : 1. Přesazování provádíme podle potřeby. Nejčastějším důvodem je znehodnocení substrátu.

vzduch:  Důležitý je dobrý pohyb vzduchu. RVV může být jak vysoká, tak i nízká; rostliny se dokáží přizpůsobit. Pokud však zanedbáváme některé důležité podmínky (obzvláště osvětlení), může být vysoká RVV živnou půdou houbových onemocnění. Naopak pokud je rostlině nabídnuto první poslední, působí vysoká RVV příznivě.

hnojení a krmení:  Velmi se mi osvědčilo krmení mladých semenáčků drobným hmyzem. Rostliny pak mnohem rychleji dospějí. Rozdíl mezi krmenými a nekrmenými semenáčky je mnohdy obrovský. Krmení je takřka nutné u jednoletek, které potřebují ještě tentýž rok vykvést a vyprodukovat semena. Bez dostatku kořisti toho často nedosáhneme. Umělá hnojiva jsem nezkoušel, pravděpodobně by jejich použití na listy mělo obdobné účinky, je to ale rizikovější než přirozené přikrmování.

množení:  Rostliny z této ekologické skupiny často velmi ochotně kvetou, navíc jsou z valné většiny samosprašné a tvoří velký počet dobře klíčivých semínek. Ihned po sklizni je můžeme vysít na rašelinný substrát a do měsíce se většinou dočkáme klíčení. Generativní množení je velmi jednoduché a lze jím získat velké množství rostlin při relativně malém úsilí. Většina druhů se dá množit také listovými nebo kořenovými řízky, některé vystoupavé druhy i řízky stonku (Drosera madagascariensis).

choroby a škůdci:  Rosnatky jsou napadány běžnými škůdci, jako jiné rostliny. Při použití chemických prostředků ale pozor na příliš vysoké koncentrace - jsou citlivé na popálení.

shrnutí:  Vesměs se jedná o rostliny, které není obtížné pěstovat. Jediným úskalím je zimní nedostatek světla, se kterým se však lehce vypořádá obyčejná zářivka.

vybraní zástupci:
Drosera alba
Drosera aliciae
Drosera bequaertii
Drosera brevifolia
Drosera burkeana
Drosera burmannii*
Drosera capensis
Drosera capillaris
Drosera cistiflora
Drosera collinsiae
Drosera communis
Drosera cuneifolia
Drosera dielsiana
Drosera elongata
Drosera finlaysoniana*

Drosera glanduligera*
Drosera graomogolensis
Drosera graminifolia
Drosera hamiltonii
Drosera hartmeyerorum*
Drosera humbertii
Drosera indica*
Drosera natalensis
Drosera neocaledonica
Drosera madagascariensis
Drosera montana
Drosera oblanceolata
Drosera pauciflora
Drosera pusilla
Drosera quartzicola
Drosera regia
Drosera roraimae
Drosera rubriflora
Drosera serpens*

Drosera sessilifolia*
Drosera slackii
Drosera spatulata
Drosera tomentosa
Drosera trinervia
Drosera ultramafica
Drosera villosa

* běžně se chovají jako letničky 
 
 
 
 
.


 
D. cuneifolia
D. cuneifolia
D. burmannii
D. burmannii
D. aliciae
D. aliciae
D. regia
D. regia
D. capensis
D. capensis
D. capensis "White flower"
D. capensis "White flower"
D. capensis - květy různých forem
D. capensis - květy různých forem
D. indica
D. indica
D. rubrifolia
D. rubrifolia
D. affinis
D. affinis
D. hamiltonii
D. hamiltonii
D. spathulata var. gympiensis
D. spathulata var. gympiensis


Více fotografií ZDE (bez rozlišení ekologických skupin).
.
07.11.2015 11:23:45
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one