stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Rosnatky z okruhu D. petiolaris


popis:  Rosnatky ze sekce Lasiocephala, neboli z okruhu Drosera petiolaris, se vyznačují přízemními růžicemi a listy s dlouhými úzkými řapíky (výjimkou je Drosera falconeri, která má řapíky široké). Rostliny rostou v oblastech se suchou zimou a vlhkým létem. V zimě rostliny tvoří menší zhuštěné listové růžice se silným ochlupením (zmírní sluníčko, zachytí kapky rosy, částečně zamezí odparu). Některé druhy dokáží zatáhnout úplně pod zem. Květy těchto rosnatek jsou většinou velice ozdobné, avšak ne samosprašné. V současné době rozeznáváme 13 druhů a mnoho jejich kříženců.

rozšíření a biotopy:  Všechny druhy se vyskytují na severu Austrálie, Drosera petiolaris zasahuje až po Novou Guineu. Biotopy jsou většinou jílovité, typické je střídání vlhkého léta a suché zimy, kdy zem často úplně vyschne. Teploty jsou stále poměrně vysoké.

umístění:  Polouzavřené vitríny se silným umělým osvětlením nebo i volné umístění na osluněném okenním parapetu. Důležité jsou vyšší teploty a dostatek světla. 

osvětlení:  Tyto druhy potřebují po celý rok maximum světla. V zimě je nutné umělé osvětlení.

teplota:  Jedná se o druhy velmi teplomilné, ideální teploty sahají nad 25 °C. Při dostatečném osvětlení ale není problém je pěstovat při teplotách o něco nižších (zpomalí se však růst). 

zálivka:  V době plného růstu doporučuji zálivku pravidelnou, při níž květináčky nestojí ve vodě, ale zároveň je substrát stále mokrý. Kolísavá vlhkost substrátu se zdá být nejlepším řešením. V klidovém období substrát udržujeme pouze mírně vlhký.

nádoby, substrát, přesazování:  Dají se doporučit spíše objemnější nádoby z důvodu udržení stabilnější vlhkosti; rostliny mají navíc poměrně mohutný kořenový systém. Substráty se používají nejčastěji rašelinné s vyšším podílem písku (1 : 2). Možno přidat i jíl. 

vzduch:  I přesto, že se téměř všude píše o vysokých nárocích této skupiny na vysokou RVV, mně se osvědčilo pěstovat je při běžné pokojové vlhkosti okolo 50 %. Předejdu tak hnilobám, které by mohly být následkem příliš nízké teploty. Stejně tak pomůže dobrý pohyb vzduchu. V ideálních teplotních a světelných podmínkách je vyšší RVV samozřejmě přínosná.

hnojení a krmení:  Střídmé krmení rostlinám prospívá. Hnojení velmi zředěnými hnojivy na list by pravděpodobně také pomohlo, ale jen pokud jsou splněny vhodné teplotní a světelné nároky.

množení:  Rosnatky z komplexu Drosera petiolaris samy tvoří trsy, které je možno při přesazování rozdělit. Někdy se praktikuje množení listovými řízky, při němž je třeba odtrhnout list i s jeho bází (nejlépe skupinu několika listů). Nutná je pak vysoká teplota, jinak z listu pravděpodobně nic nevyroste a uhnije. I při splnění této podmínky nebývá množení příliš úspěšné. Množení semínky je taktéž obtížné. Je při něm nutná vysoká teplota (nad 25 °C) a patřičná dávka trpělivosti. Rostliny jsou cizosprašné a získat semínka můžeme pouze vzájemným opylováním nepříbuzných rostlin. Občas se u nás nějaká objevují ze zahraničí.

choroby a škůdci:  Na těchto druzích se mohou objevit běžní škůdci pokojových rostlin. U rosnatek obecně platí, že při použití chemických prostředků musíme brát v úvahu vysokou citlivost rostlin.

shrnutí:  Jestliže dokážeme rostlinám nabídnout vyšší teploty, dostatek světla a přiměřenou zálivku, nebudeme s nimi mít problém. Celkově bych je ale doporučil spíše zkušenějším.

vybraní zástupci:
Drosera brevicornis
Drosera broomensis
Drosera caduca
Drosera darwinensis
Drosera derbyensis
Drosera dilatato-petiolaris
Drosera falconeri
Drosera fulva
Drosera kenneallyi
Drosera lanata
Drosera ordensis
Drosera paradoxa
Drosera petiolaris
 
 
 
.


 
D. falconeri
D. falconeri
D. falconeri
D. falconeri
D. petiolaris
D. petiolaris
D. lanata
D. lanata
D. paradoxa
D. paradoxa
D. ordensis
D. ordensis
D. broomensis
D. broomensis
D. ordensis
D. ordensis


Více fotografií ZDE (bez rozlišení ekologických skupin).
.
19.07.2014 21:48:00
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one