stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

česky rosnatka
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: rosnatkotvaré (Droserales)
Čeleď: rosnatkovité (Droseraceae)
Rod: rosnatka (Drosera)
 
 
popis:  Rosnatky jsou velkým rodem MR a je zapotřebí jejich další dělení na různé ekologické skupiny. Společný mají především svůj lapací mechanismus. Každá rosnatka má na listu žláznaté trichomy (tzv. tentakule) zakončené kapkou lepu. Hmyz na list dosedá v domnění, že onou kapkou je kapka běžné vody. To se mu však stane osudným, protože je velice namáhavé se z hustého lepu dostat. Navíc rosnatky dokáží s tentakulemi hýbat - ke kořisti přilnou během několika minut až hodin i tentakule z blízkého okolí, u spousty druhů se tvaruje dokonce celý list a ve výjimečných případech je schopen kořist i několikrát obmotat.
 
počet druhů a variabilita:  Rozeznáváme přibližně 150 druhů rosnatek, což z nich dělá druhý druhově nejbohatší masožravý rod. Většinou je u nich značná vnitrodruhová variabilita, takže ani o nižší taxonomické jednotky není nouze.

rozšíření a biotopy:  Různé ekologické skupiny rostou na všech kontinentech vyjma Antarktidy a nejsevernějších oblastí za polárním kruhem. Jejich stanoviště se vyznačují vysokou půdní vlhkostí (mnohdy jen sezónně) a intenzitou slunečního světla.
jednotlivé ekologické skupiny rodu Drosera:
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one