stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Darlingtonia

česky darlingtonie
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: špirlicovité (Sarraceniaceae)
Rod: darlingtonie (Darlingtonia)
 

popis:  Blízká příbuzná známějších špirlic (Sarracenia spp.) tvořící v dospělosti téměř až metr vysoké listy (gravitační pasti) charakteristického tvaru (v kultuře většinou do 40 cm). Právě pro tvar svých pastí dostala darlingtonie přezdívku „Cobra Lilly" - listy nápadně připomínají vzpřímenou kobru s jazykem. Vrchní část je bohatě fenestrována (průhledná okénka prosvětlující vnitřek pasti, kořist se tak do ní nebojí vlézt). Při pohledu ze spodu je nápadný kruhový otvor, kterým může kořist (nejčastěji hmyzí) vlézt dovnitř. Rostlina sice produkuje trávicí enzymy, jejich úloha v rozkládání kořisti je ale zanedbatelná, starají se o to spíše symbiotické mikroorganismy. Listy vyrůstají z oddenku, stejně tak rudé květy, které se podobají liliovitým rostlinám.

počet druhů a variabilita:  Existuje pouze jediný druh - darlingtonie kalifornská (Darlingtonia californica), který nevykazuje příliš velkou variabilitu. Existuje její bezantokyanová (celozelená) odrůda zvaná 'Othello'.

rozšíření a biotopy:  Jak již druhové jméno napovídá, tento druh se vyskytuje v okolí Kalifornie (konkrétněji v severní části Kalifornie a v jihozápadním Oregonu). Stanoviště bývají dosti různorodá - horská i nížinná. Důležitá je vysoká půdní vlhkost a provzdušněná půda. Toho darlingtonie často dosahují růstem v protékající vodě, která k jejich kořenům přivádí dostatek vzduchu. V přírodě můžeme vzácně nalézt obrovské plochy hustě zarostlé touto vzácnou rostlinou. Lokalit nemá mnoho, ale pokud už se někde vyskytuje, stojí to obvykle za to.

umístění:  Důležité je darlingtonii dopřát chladné zimování, tudíž stálé umístění na parapetu není nejlepším řešením. Ideální jsou mírně vytápěné skleníky nebo zimní zahrady. Někteří pěstitelé pěstují darlingtonie celoročně volně na zahradním rašeliništi a rostliny to také zvládají. Zde je ale důležité mít rostlinu, která původně rostla v horských oblastech a je odolná vůči mrazům.
 
osvětlení:  Nejlepší je pěstovat darlingtonie při rozptýleném světle s několika hodinami přímého slunce denně. K osvětlení je však poměrně tolerantní - zvládá celodenní přímé slunce i stinnější podmínky.

teplota:  Jedná se spíše o chladnomilnější druh, proto bychom neměli rostliny dlouhodobě vystavovat vysokým teplotám (obzvlášť kořeny musí zůstat stále v chladu). Letním optimem je kolísavá teplota od 13 do 25 °C, v zimě 0 až 7 °C. Mnohé rostliny však dokáží přežít i naše mrazivé zimy.

zálivka:  I přesto, že v přírodě rostliny žijí často i na okrajích tekoucích vod, měli bychom jim dopřávat zálivku spíše mírnější, tj. udržovat substrát mokrý, ale nenechávat květináč úplně stát ve vodě. Ať se totiž snažíme sebevíc, umělé podmínky pro darlingtonii většinou nejsou dokonalé a přehnaná zálivka napomáhá vzniku houbových chorob.

nádoby, substrát, přesazování:  Nádoby je vhodné používat spíše větších rozměrů (stabilnější vlhkostní podmínky). Jako substrát se nejlépe osvědčila vzdušná směs rašeliny a hrubého perlitu nebo keramzitu přibližně ve stejném poměru. Přesazujeme podle potřeby, většinou jednou za 2 - 3 roky.

vzduch:  Vhodná je dobrá cirkulace vzduchu, RVV stačí okolo 50 %.

hnojení a krmení:  Ani jedno se nedá jednoznačně doporučit. Rostliny si dostatečné množství kořisti nachytají samy a umělé přiživování by mohlo být spíše na škodu.

množení:  Darlingtonie kalifornská v dospělosti vytváří odnože, tzv. stolony, které se dají jednoduše oddělit. Není samosprašná, proto k získání semínek potřebujeme 2 nepříbuzné kvetoucí rostliny. V současné době ale není problém semínka získat od jiných pěstitelů, kteří mají darlingtonií velké množství a s opylováním tudíž nemají potíže. Po několikaměsíční chladové stratifikaci se semínka vysejí na běžný pěstební substrát nebo živý rašeliník. Dopěstování do dospělosti je však pracné a zdlouhavé, semenáčky mají navíc vysokou úmrtnost.

choroby a škůdci:  Na darlingtoniích často nalézáme běžné škůdce, jako jsou mšice nebo puklice; v oblibě je i u slimáků. Při nevhodných podmínkách (především přílišná vlhkost substrátu nebo jeho přehřívání) často uhnije oddenek, což je pro rostlinu konečná. Darlingtonie není citlivá na chemické prostředky, proto je můžeme v klidu použít.

shrnutí:  Nejedná se o rostlinu vhodnou pro úplné začátečníky, avšak její pěstování není nic nezvládnutelného. Důležitý je cit pro přiměřenou zálivku a vhodné prostory pro zimování. Při pěstování této krásné a zajímavé rostliny ale musíme brát v úvahu, že roste velice pomalu.
 
 
.
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica
D. californica


Více fotografií ZDE.
.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one