popis: Láčkovice je drobná MR, vypadající na první pohled jako blízká příbuzná láčkovek. Opak je ale pravdou - oba rody se vyvinuly nezávisle na sobě. Hlavní rozdíl mezi láčkovicí a známějšími láčkovkami spočívá v tom, že láčkovky mají pasti jako přívěsky na listech, kdežto láčkovicím vyrůstají listy a pasti samostatně. Láčkovice australská tvoří do 15 cm velké přízemní růžice listů a gravitačních pastí (láček). Pasti vyrůstají převážně v období plné vegetace, listy jsou naopak tvořeny nejvíce v období vegetačního útlumu (v našich podmínkách zima). Láčky bývají velikosti do 6 cm, výrazné je jejich zubaté obústí, specializují se na drobný hmyz. Květy jsou v umělých podmínkách vzácné, barva je bělavá.
počet druhů a variabilita: V celé čeledi existuje pouze jediný druh - láčkovice australská (Cephalotus follicularis). Je známa jeho mírná variabilita - jsou pěstovány rostliny mírně odlišné velikostí, zbarvením nebo upřednostňující listy oproti láčkám (či naopak).
rozšíření a biotopy: Láčkovice je endemitem malé části Západní Austrálie, kde ji můžeme vzácně nalézt na území zhruba 50 × 400 km, obzvlášť v okolí města Albany, od něhož je odvozena i přezdívka „albánská láčkovka". Vyhledává permanentně vlhká prosluněná stanoviště s malou konkurencí okolní vegetace a stálým vlhkým klimatem. V přírodě jsou rostliny někdy zasaženy požáry, které přežívají pomocí podzemního oddenku.
umístění: Ideální jsou polouzavřené skleněné nádoby (akvária, skleněné válce apod.), které zabezpečí rostlině neměnné klima. V případě, že je taková nádoba vystavena přímému slunci, musíme dávat pozor na přehřívání, které by láčkovice nemusela dlouhodobě snášet. Vhodné jsou také skleníky nebo pařeniště, někteří pěstitelé mají láčkovice s úspěchem i volně na parapetu.
osvětlení: Na světlo je tento druh celkem tolerantní, ale pokud chceme mít výstavní krásně vybarvené rostliny, je třeba jim dopřát světla co nejvíce. A to buď umístěním na přímé slunce (pozor ale na přehřívání!), nebo silnějším umělým zdrojem světla. Při nižším osvětlení rostliny tvoří o něco větší pasti, samozřejmě však méně vybarvené.
teplota: Láčkovice je spíše chladnomilná rostlina, ale krátkodobé zvýšení teplot snáší dobře. Růstové optimum je okolo 18 - 25 °C. Jestliže je rostlina zvyklá, může přežít i mírné mrazíky. S ochranou (pařeniště, skleník apod.) není vyloučena ani možnost celoročního pěstování venku, nicméně není to pro ni bez stresu a riskujeme ztrátu rostliny.
zálivka: Nejlepší je udržovat substrát stále mokrý, ale květináček nenechávat stát přímo ve vodě (za horších podmínek by mohly uhnít kořeny). Provádíme pravidelnou zálivku shora.
nádoby, substrát, přesazování: Vhodné jsou větší nádoby, které při pravidelné zálivce dokáží co nejdéle udržet vlhkost a zajistit rostlině stabilní podmínky. Jako substrát se osvědčila směs rašeliny, křemičitého písku a perlitu (poměr 2 : 1 : 1), ale i čistý živý rašeliník.
vzduch: Vhodná je stabilní vyšší RVV (nad 60 %), které dosáhneme umístěním v polouzavřených prostorách. Pohyb vzduchu není tak důležitý, ale v případě nevhodných podmínek jeho absencí riskujeme napadení rostlin houbovými chorobami.
hnojení a krmení: Pouze ve velmi dobrých podmínkách rostliny občas přikrmíme drobným hmyzem nebo pohnojíme do láček velice zředěným hnojivem.
množení: Kvetení druhu je u nás stále vzácností; navíc rostlina není samosprašná, tudíž získání vlastních semínek je problematická záležitost. Semínka láčkovice jsou stále spíše raritou, ale občas se u nás nějaká objeví ze zahraničí. Po měsíční chladové stratifikaci je vysejeme na běžný pěstební substrát. Vývoj semenáčků je velmi pomalý a mají vysokou úmrtnost. Krom toho se dá láčkovice množit i vegetativně. Samovolně se vytváří odnože, které je jednoduché oddělit. Odtržený (nikoli odstřižený!) list navíc ve své bázi dokáže za několik měsíců regenerovat v novou rostlinku. Položíme ho do mokrého rašeliníku a snažíme se s ním příliš nemanipulovat. Úspěšnost ale ani tak není moc vysoká.
choroby a škůdci: Láčkovici napadají běžné choroby a škůdci, jaké známe od jiných rostlin. Zákeřné dokáže být hlavně padlí. Při chemickém ošetření rostliny musíme dávat pozor na popálení příliš koncentrovaným přípravkem. Láčkovice často bez zjevného důvodu odejde - vyplývá to ze zkušeností mnohých pěstitelů.
shrnutí: Nádherná MR, kterou bych však doporučil spíše zkušenějším pěstitelům.
.