stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Catopsis

česky katopsis
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: bromeliotvaré (Bromeliales)
Čeleď: bromeliovité (Bromeliaceae)
Rod: katopsis (Catopsis)


popis:  Druhý masožravý rod z rozsáhlé čeledi bromeliovitých rostlin. Catopsis berteroniana, která nás jako jediná bude zajímat, vytváří až 50 cm velké listy tvořící typickou růžici s vodními kapsami. Voda v nich má kyselé pH a obsahuje mnoho symbiotických bakterií a hub, díky nimž rostlina dokáže využít hmyz, který se v nádržkách utopí - masožravost je tu tedy jen primitivní. Tento druh roste nejčastěji epifyticky. Květy vyrůstají na dlouhých stvolech, jsou drobné, bíle zbarvené. 

počet druhů a variabilita:  Existuje přes 20 druhů rodu, avšak masožravost byla spolehlivě prokázána jen u Catopsis berteroniana. Variabilita mi není známa (rostlina není ve sbírkách tolik častá).

rozšíření a biotopy:  Katopsis se vyskytuje v oblastech Jižní a Střední Ameriky, kde obývá tropické nížiny i výše položená stanoviště. Roste epifyticky v prosluněných pobřežních mangrovech nebo ve světlých částech tropických lesů.

umístění:  Důležité je najít teplé místo s přímým slunečním osvitem, který rostlina miluje. Vyšší RVV není na závadu. Katopsis je však velmi přizpůsobivá, takže není problém mít jí na běžném okenním parapetu přichycenou na epifytním kmínku s tilandsiemi.

osvětlení:  Katopsis miluje dostatek světla a přímé slunce.

teplota:  Doporučuje se pěstovat tento druh ve vyšších teplotách (22 - 35 °C), při teplotě pod 15 °C pozastavuje růst a je náchylný k různým chorobám.
 
zálivka:  Rostliny pěstujeme buď čistě epifyticky, kdy jsou navázané na suché kůře nebo jiném materiálu (pak zaléváme pouze do listových nálevek) nebo použijeme pro pěstování velmi vzdušný substrát, který udržujeme mírně vlhký. I v druhém případě je dobré vodu v nálevkách doplňovat. Rostlina má ráda občasné rosení.

nádoby, substrát, přesazování:  Jak již bylo řečeno, můžeme rostlinu pěstovat úplně bez substrátu. Pokud se ale rozhodneme pro možnost pěstování ve vzdušném substrátu, můžeme ho namíchat např. z borové kůry a rašeliníku v poměru 2 : 1. Vhodné je do květináčků vyvrtat díry, aby se ke kořenům lépe dostal vzduch (ideální jsou epifytní košíčky).

vzduch:  Doporučuje se držet rostlinu ve vyšší RVV, ale je tolerantní i k nižší vlhkosti. Vhodná je dobrá cirkulace vzduchu.

hnojení a krmení:  Několikrát ročně můžeme rostlinu přihnojit na list nebo přímo do nálevek zředěným hnojivem, krmení hmyzem je méně efektivní.

množení:  Květy katopsis jsou samosprašné a můžeme získat klíčivá semena. Vývoj semenáčků je velmi pomalý, proto raději využíváme vegetativního rozmnožování - oddělování dceřiných odnoží, které rostlina během života vytvoří (po odkvětu umírá). 

choroby a škůdci:  Katopsis může být napadena běžnými škůdci pokojových rostlin. Proti chemickým postřikům je poměrně odolná, takže není problém je použít. Častější jsou ale houbové choroby spojené s nízkou teplotou, špatným pohybem vzduchu nebo nedostatkem světla.

shrnutí:  Katopsis je MR, kterou zvládne, při splnění základních požadavků na světlo a teplo, pěstovat i úplný začátečník. V našich sbírkách se jedná o vzácný druh, zřejmě i vlivem menší atraktivity.

vybraní zástupci:
Catopsis berteroniana
 
 
 
.
C. berteroniana
C. berteroniana
Catopsis sp.
Catopsis sp.


Více fotografií ZDE.
.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one