stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Brocchinia

česky brokchínie
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: bromeliotvaré (Bromeliales)
Čeleď: bromeliovité (Bromeliaceae)
Rod: brokchínie (Brocchinia)


popis:  Brokchínie jsou MR s typickou listovou růžicí bromeliovitých rostlin, v jejímž středu se drží tekutina. Celá nálevka tvořená nahusto naskládanými vzpřímenými listy může být u B. reducta vysoká až půl metru. Do tekutiny je vlákán hmyz (zápachem z hnijící kořisti, zbarvením listů), který se v ní utopí (stěny nálevky jsou kluzké) a pomocí symbiotických bakterií je rozložen, trávicí enzymy chybí. Květenství je tvořeno mnoha drobnými bělavými kvítky. Po odkvětu rostlina umírá a zůstávají po ní jen odnože. 

počet druhů a variabilita:  Rod Brocchinia obsahuje asi 20 druhů, avšak masožravost byla spolehlivě prokázána jen u jediného z nich - Brocchinia reducta. Předpokládá se, že masožravé můžou být i jiné druhy (viz. odstavec „vybraní zástupci"). Všechny druhy si jsou dosti podobné.

rozšíření a biotopy:  Brocchinia reducta je endemitem stolových hor ve Venezuele a Guayaně (roste na vrcholcích i úpatích), ostatní druhy se vyskytují na malých územích Jižní a Střední Ameriky. Stanoviště jsou písčitá s minimální vrstvou humusu, chladná a stále vlhká díky častým mlhám. Brokchínie mnohdy rostou společně se známějšími heliamforami nebo bublinatkami. Jako zajímavost lze uvést, že některé větší druhy bublinatek (např. Utricularia humboldtii, U. nelumbifolia, U. reniformis) vyhledávají právě růžice (vodní kapsy) některých bromélií pro svůj růst.

umístění:  Volně na osluněném okenním parapetu, polouzavřené okenní vitríny nebo celoročně teplé skleníky.

osvětlení:  Brokchínie milují dostatek slunečního světla. Při stinnějších podmínkách se listová růžice více rozevírá a listy ztrácejí svou typickou žlutavou barvu, jakou můžeme obdivovat na fotkách z přírody. Možné je i umělé osvětlení.

teplota:  Teplotu dlouhodobě udržujeme raději nižší (15 - 25 °C), zbytečně rostliny neumisťujeme do přehřívaných prostor. Kolísání teploty mezi dnem a nocí je velmi vítané. V zimě je možno pěstovat rostliny v teplotách okolo 5 - 10 °C, kdy utlumují růst a lépe snáší horší světelné podmínky.

zálivka:  Substrát udržujeme celoročně vlhký, v létě může květináč s brokchínií stát dokonce stále v podmisce s vodou. V případě delšího vyschnutí substrátu riskujeme ztrátu rostliny. Obzvláště pokud máme rostlinu v nižší RVV, je vhodné ji zalévat i do listové růžice a občas rosit.

nádoby, substrát, přesazování:  Kontejnery volíme raději větší s dobrou drenáží. Jako substrát se osvědčila běžná směs rašeliny a křemičitého písku (nebo štěrku, perlitu) v poměru zhruba 1 : 1. Přesazujeme jednou za 1 až 3 roky podle míry znehodnocení substrátu (závislé především na kvalitě zálivkové vody a použité rašeliny).

vzduch:  Brokchínie mají rády vysokou vzdušnou vlhkost (60 až 80 %), ale dokáží si zvyknout i na sušší vzduch. Cirkulace vzduchu je žádoucí. Proto je při pěstování v uzavřených prostorách vhodné použití větráčku.

hnojení a krmení:  Rostlině prospívá několikrát ročně hnojení na list nebo přímo do listové nálevky, někteří pěstitelé doporučují i mírné hnojení do substrátu. Používáme méně koncentrované hnojivo, než je doporučeno pro běžné pokojové rostliny - uvědomme si, že brokchínie rostou na velmi chudých půdách. Krmení drobným hmyzem je také možné, avšak méně efektivní než u jiných MR.

množení:  Během svého života vytvoří rostliny odnože; doporučuje se oddělovat je až když jsou starší. Je to asi jediný způsob množení, protože rozmnožování semeny v kultuře není praktikované a rostliny údajně ve sbírkách ani klíčivá semena netvoří. 

choroby a škůdci:  Brokchínie napadají běžní škůdci, jako jiné pokojové rostliny. Na chemické prostředky nejsou přehnaně citlivé, tudíž není problém s jejich použitím.

shrnutí:  Ačkoli se brokchínie často uvádějí jako rostliny velmi obtížné a vhodné pouze pro zkušené pěstitele, není na jejich pěstování téměř nic extra těžkého a zvládne to každý, kdo jim zajistí základní podmínky. Bohužel se stále jedná o rostliny ve sbírkách dosti vzácné a jejich pořizovací cena bývá vysoká.

vybraní zástupci:
Brocchinia acuminata
Brocchinia hechtioides
Brocchinia reducta
Brocchinia tatei
 
 
 
.
brokchínie v BZ Praha
brokchínie v BZ Praha
B. reducta
B. reducta
B. reducta
B. reducta
B. hechtioides
B. hechtioides


Více fotografií ZDE.
.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one