stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Již potřetí se Vám ozývám s průběhem experimentu JNN u mě doma. Pokud Vás zajímá, jak se cistiflory mají, čtěte dál...
   S podobným záměrem, jako jsem psal článek o výsevu semínek, píši i tento o "výsevu" gemm (někdy kloňováno i gemmů) trpasličích rosnatek. Slovo výsev jsem dal do uvozovek hlavně proto, že se semínky to má pramálo společného. Jedná se o vegetativní způsob rozmnožování, nikoli generativní jako u semínek. Mnoho lidí si to plete.
   Pěstování masožravých rostlin od semínek je velice jednoduchá záležitost, ale má svá specifika, která je třeba dodržovat. A právě o tom bych tu rád napsal pár řádků, které třeba někomu pomohou v jeho začátcích.
   Minule jsem Vás s experimentem seznámil, dnes je již naplno rozjetý a čeká se jen na čas, až ukáže výsledky. Na konci článku si můžete stáhnout první záznamy, které jsem dnes učinil.
    V sobotu 13. června 2009 byla ve skleníku katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP (Ústí nad Labem) velká koncentrace pěstitelů masožravek. Pro ty, co netuší, právě v tento den tu společnost Darwiniana pořádala valnou hromadu (dále jen "VH") a to při příležitosti právě probíhající výstavy MR.
   Po tvrdé a nepěkné zimě se na nás pěstitele konečně usmálo sluníčko, rostliny se probudily z přezimovacích pupenů, jiné se zas po zimě pěkně vybarvily a odstartovaly období pěkného pohodového růstu. Na tento přelom se jistě každý, kdo má již větší sbírečku, která se pod zářivky nevejde, velice těší. Stejně tak i já jsem jaro očekával již při nástupu zimy. Mně osobně je zima nesympatická i z jiných (nepěstitelských) stránek, ale to sem nebudeme tahat - nepatří to sem.
   Společnost pěstitelů MR Darwiniana pořádá od letošního roku experiment s vybranými druhy masožravých rostlin, jehož cílem bude najítí ideálních pěstebních podmínek pro jednotlivé druhy. Vzhledem k tomu, že kolem pěstování některých z nich koluje řada mýtů, mohou být výsledky zajímavé a překvapivé.
   Zimní období je pro většinu pěstitelů a jejich rostlin asi to nejtěžší. V našich podmínkách rostliny trpí nedostatkem světla, sluníčka, suchým vzduchem z rozpálených radiátorů; venku je zima a ne každý má na zahradě vyhřívaný skleník, v němž by mohl rostlinky přes zimu mít… a mohl bych pokračovat. Nejinak tomu bylo i u mě.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one