stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Kultivační podmínky jsou stál stejné, až na mírný pokles teploty a světla způsobený přicházejícím zimním obdobím. Rostlinky se všechny více a více rozrůstají, ale zatím nejsou žádné důležitosti, které by potřebovaly členění na jednotlivé druhy, tudíž toto hodnocení proběhne výjimečně jen takto v obecné rovině. Asi nejrychleji se rozrůstajícími druhy jsou Utricularia sandersonii, která stále bohatě kvete (květy se jí snažím opylovat úzkokvětou formou) a navíc začíná tvořit šlahouny, jimiž se může šířit i do vzdálenějších míst, kam by běžně prorůstávala mnohem delší dobu a dalším rychle se rozrůstajícím druhem je U. reticulata - ta předchozí druh, co se obsazené plochy týče, již překonala.
   Tato sezona JNN je již definitivně u konce; bude následovat zkoušení, jak zatáhlé rostlinky co nejlépe udržet přes zimu. Ale o tom až dále. Z tohoto období jsem vyvodil 2 věci. Zaprvé - jako nejvhodnější substrát se ukázala směs rašeliny a písku v poměru 2:1. Tento substrát tudíž budu používat při jejich budoucí kultivaci a pokusech. Zadruhé - přes letní období rostlinám vyhovuje nejvíce jižní okenní parapet chladnějšího pokoje. O zkušenostech ostatních 2 členů (v teamu byly 4, ale jednomu se rostlinky nepodařilo uchovat v době své nepřítomnosti) „JNN Cistiflora-teamu" se můžete dočíst ZDE.
   Začíná nám podzim a venkovní teploty již všem rostlinám nevyhovují. I část květináčků s cistiflorami, které byly venku, jsem již nastěhoval domů. Pojďte se podívat, jak se experiment vyvíjí...
   První hodnocení jednotlivých druhů. Zatím ještě nejde o souboj, spíše o aklimatizaci - všechny druhy mají dostatek místa pro svůj pohodový růst, ale za několik měsíců si jsem jist, že bude co sledovat. Životní prostor bude nedostatkovým zbožím a druhy trpící klaustrofóbií rychle odpadnou.
   Okolo 2 let mi již v pokoji svítí fialové zářivky od pokojového skleníčku. Jeho zařizování, popis a účel jste si dříve mohli přečíst v jiné rubrice mého webu, dnes to najdete zde.
   Koncem léta 2008 jsem dokončoval výstavbu zahradního pařeniště, dnes je to již více jak rok, co v něm mám umístěnu část sbírky rostlin. Rád bych Vás teď seznámil s děním okolo pařeniště v průběhu jeho prvního roku, který je pro další vývoj zásadní.
   Je to již přes rok, co jsem si na zahradě postavil pařeniště určené především masožravkám. Zde najdete postup práce a popis výtvoru (to vše samozřejmě s patřičnou fotodokumentací).
   Snad každému pěstiteli terestrických bublinatek se občas stane, že některá z „bublin" nenápadně přeleze do sousedních květináčků nebo pomocí drobných semínek ještě dál. Myslím, že taková Utricularia subulata je tím nejtypičtější. Její semínka se dostanou všude a tak často bývá spolubydlícím třeba u rosnatek. Já sám jsem si takto několik subulat přinesl domů s koupenými rostlinami. Nejprve jsem z toho měl radost, která skončila, když jsem tuto nenápadnou mršku našel mezi Utricularia nephrophylla - a pak to z ní vymotávejte! Nejde to, musel jsem vyjmout několik málo čistých prýtů U. nephrophylla a založit z nich novou kulturu.
    Léto je období, na které se vždy těším, letos tomu nebylo jinak. Počasí mi však vůbec nepřálo - buď byla velká vedra nebo pořád pršelo. A mokrá zem vyhovuje slimákům, kteří se lehce přemístí například do pařeniště s masožravkami. Jo... s nimi jsem si letos užil - těch kytek, které kvůli nim už nejsou mezi živými a odešly do věčných lovišť... Naštěstí jsem přišel na to, jak jim čelit.
    Srpnové nahlédnutí do výsledků experimentu s rosnatkou Drosera cistiflora. Dole v příloze si opět můžete prohlédnout tabulku s výsledky jednotlivých jedinců.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one