stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Rostoucí délka světelného dne je na bublinatkách velmi znát, nejvíce v jejich chuti kvést. I samotný růst prýtů je rychlejší a negativní vliv zasolování substrátu je tudíž mnohem méně znatelný a rostliny téměř neomezuje.
   I když by se mohlo na první pohled zdát, že MR jsou proti škůdcům chráněné a navíc je i požírají, opak je pravdou. Masožravky se stávají terčem stejných škůdců jako běžné rostliny.
   Když už MR pěstujeme, je jedním z cílů je rozmnožit. A to buď za účelem obchodu (včetně výměny za jiné druhy) nebo jen proto, abychom měli zálohu pro případ, že se s mateční rostlinou něco stane. Masožravky se dají většinou rozmnožovat snadno a často máme u každého druhu na výběr i více způsobů.
   Už je to tu, některé spící rostliny se začínají probouzet. Konkrétně se jedná o jedince 3a, který zimoval v ledničce (netradiční způsob zimování u tohoto druhu, avšak jak se zdá, použitelný) a dva jedince 1a, 1c z pokojového skleníčku.
   Po měsíci se opět hlásím s informacemi z Měchýřkové invaze. Ani tento měsíc nebudu dělat výpis jednotlivých druhů a vezmu to celkovým pohledem. Velmi mě potěšilo, že vliv zasolování substrátu je stále nižší a nižší. Rostliny se s tím vypořádaly velice dobře a všechny (včetně U. reticulata a U. bisquamata, které byly nejzasaženější) v pořádku rostou. Kvetení U. sandersonii je stále slabší, respektive už téměř nekvete. Brzy by se to však mělo změnit a doufám, že vykvetou i další druhy.
   „Vegetační květináček" již značně prořídl. Jsou v něm už jen 4 dobře rostoucí jedinci (2a, 4a, 2b, 3c) a 2, kteří nevypadají příliš pěkně, ale trochu rostou (6b, 1d). Zbytek rostlin již prochází dormací.
   Světelné podmínky jsou teď nejhorší v celém roce, ale bublinatky se s tím celkem dobře vypořádávají. Je na nich znát pouze pomalejší růst, což je jeden z důvodů, proč tento měsíc nebudu rozepisovat stavy jednotlivých druhů, ale shrnu všechny v jednom textu. Pravděpodobně budu druhy jednotlivě rozepisovat jen jednou za 2 měsíce, jelikož rozdíl za jeden měsíc růstu není tak razantní, aby se o něm dalo zajímavě psát.
   Venku za okny je kolem -13°C a podzim nám pomalu finišuje - začíná opravdová zima, nebo-li doba, v níž pěstitelé a milovníci přírody trpí nedostatkem zelené barvy v přírodě a touží odletět někam do zaručeně „bezsněhových" rovníkových oblastí (nejlépe s výskytem láčkovek... samozřejmě).
   Po měsíci se opět ozývám s krátkou zprávou o růstu Drosera cistiflora z projektu JNN v mé sbírce. Tentokrát již bez tabulky znázorňujíci parametry jednotlivých jedinců.
   Nastává zima a na světlomilnějších rostlinách je to znát. Bublinatky jsou na světlo poměrně nenáročné, tudíž to na nich není tolik vidět. Nedostatek světla u nich pouze brání v nasazování květů, kterého se tedy nejspíš dočkáme až na jaře (s výjimkou U. sandersonii ... samozřejmě). Pěstební podmínky jsou jinak stále stejné, pouze se změnila zálivková voda - dešťová voda už není k dispozici, takže musím používat odstátou vodu z kohoutku. Zasolování substrátu je už malinko znát, ale není to tragické. V pěstební nádobě to začíná houstnout a rozdíly ve vitalitě jednotlivých druhů se prohlubují - přesně to je cílem Měchýřkové invaze.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one