stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Počasí je, snad díky prachu z islandské sopky, stále deštivé a sluníčka moc není. Na rostlinách je to vidět, ale růst je jinak bez větších problémů.
   Toto hodnocení bude ve znamení nově kvetoucích druhů. Které to jsou? Kromě U. sandersonii a U. subulata jsem nedávno objevil ještě jeden květní stvol U. livida. Ta běžně kvete i v samostatném květináčku, nejinak předchozí 2 druhy. Vykvetl však ještě jeden druh, který mi nikdy předtím nekvetl. Je jím Utricularia warburgii. Že by konečně začínalo být znát, že bublinatkám ubývá životní prostor? Tohle je paráda, přesně tak jsem si to na začátku představoval. Snad to bude pokračovat i nadále v podobném duchu.
   V botanice se používá velké množství zkratek a termínů. Pojďme si některé, které se vážou i k MR, vypsat.
  Miska už je opravdu zaplněná - každý milimetr volného prostoru je cenný. V kvetení bohatě pokračuje Utricularia sandersonii a několik stvolů jsem nalezl u Utricularia subulata. Ostatní druhy na kvetení zřejmě ani nepomýšlejí. Původně jsem čekal, že nedostatek prostoru je donutí ke kvetení, avšak utiskování svými sestřičkami nejspíš nebude to pravé. Ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.
   Když včera Adam (vedoucí naší JNN skupiny) oznámil, že se jedna z jeho cistiflor chystá kvést, nenechalo mě to chladným. Rozhodl jsem se se svými rostlinami konečně něco udělat a rozsadit je do takových květináčků, ve kterých přečkají celou letní sezónu.
   MR se lidem líbily již od pradávna, kdy ještě nebylo známo nic o jejich schopnosti. Hmyz, nalezený v pastech, nebyl považován za potravu - myslelo se, že v dutinách rostlin pouze hledal úkryt. Láčky byly považovány za zásobárny vody, v nichž se hmyz občas náhodně utopí. U rostlin s adhezními pastmi se zase předpokládalo, že lepivé listy slouží jako ochrana před škůdci. Protože MR vypadají odlišně než jiné rostliny a rostou na neobvyklých záhadných místech, jako jsou různé močály, byly v minulosti často používány například k přípravě různých lektvarů. Některé, např. rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), byly hojně používány v léčitelství.
   Po měsíci se opět ozývám s průběžným hodnocením růstu africké rosnatky Drosera cistiflora v experimentu Jak Na Ně, čili zkráceně JNN.
   V tomto, už opravdu jarním, měsíci se pěkně rozkvetla U. sandersonii; kvete i U. subulata, jak jsem psal již minule. Vegetativní růst je také čím dál lepší a nádoba se proto začíná pořádně zaplňovat. Těším se, až tam bude těsno, protože teprve pak se ukáže, který druh má navrch. A teď pozor, máme tu novinku!
   Bryophyllum je (bývalý) rod čeledi tlusticovitých (Crassulaceaea), dnes se již správně jedná pouze o sekci rodu Kalanchoe. Proto se můžete setkat s Bryophyllum daigremontianum, a stejně tak s Kalanchoe daigremontiana. Já jsem zastáncem označení „Bryophyllum", proto budu používat tento, byť možná zastaralý, název. Slovo Bryophyllum volně přeložené z řečtiny znamená „rašící/rostoucí list", brzy se dozvíte proč. S českým jménem „naduť" se setkáme jen výjimečně.
   V dormaci jsou zatím 4 rostliny ve dvou dormantních květináčcích, 2 rostliny v lednici a jedinec 2b, který zatáhl ve vegetačním květináčku. Všechny ostatní jsou v jednom květináčku a plně rostou. Rostliny 2a a 3a navíc tvoří lodyhu.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one