stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Trs bublinatek mírně řídne. Avšak bublinatky stále bujně rostou a pár měsíců jistě ještě růst budou. Pro zajímavost uvedu, že vykvetla Utricularia pubescens. Rosnatky rostou, ale není to nic moc. Jsou mnohem menší než kolegyně v běžné kultuře.
   Rostliny absolutně nespolupracují, proto musím veškeré pokusy s krmením, hnojením apod. odsunout na lepší časy. Valná většina rostlin je zatáhlá v kořenech, pouze 2 jsou zelené (venkovní umístění), přičemž ale nerosí a brzy jistě zatáhnou také.
   Od minulého zápisku z tohoto pokusu se nic výrazného nezměnilo ani se nic zvláštního nestalo. Proto dnes jen takto stručně - nejvíc vypoví přiložené fotky.
   Přibližně před 2 lety jsem se rozhodl, vybudovat na zahradě pařeniště určené k pěstování masožravých rostlin. Tak se také stalo. Na mém webu jste se mohli dočíst něco o jeho stavbě, prvním roce fungování a teď bych na to vše rád navázal. V závěru článku si dovolím opět krátké video (pro nepravidelné čtenáře: už jedno video jsem natočil v souvislosti s pokojovou vitrínou).
   Poprvé ve své pěstitelské kariéře jsem se pokusil o použitelné video části své sbírky. Los padl na pokojovou vitrínu, o které se můžete více dočíst zde. Ve vitríně je již nějaký čas kromě rostlin ubytovaná i rákosnička druhu Leptopelis vermiculatus (samička).
   Začíná mi připadat, že porost bublinatek řídne. Že by se pomyslná křivka začala pomalu odklánět od vrcholu směrem dolů? A nebo je to jen iluze vyvolaná prořídnutím květních stvolů U. sandersonii? Těžko říct, uvidíme příště, zda bude tento trend  pokračovat. Pro dnešek jen takto stručně - víc vypoví následující fotka.
   Bohužel většina pokusných rostlin je v tuto dobu úplně zatáhlá, tudíž je to s pokusy ještě těžší, než jsem původně skepticky předpokládal. Rostou pouze 3 sledovaní jedinci - mizerný počet pro nějaké pokusy. Jedinec 4a v květináčku na parapetu má hned několik vrcholů. Dále vegetují jedinci 5a a 5d, oba v jednom venkovním květináčku, každý po 1 vrcholu. Kondice všech 3 se zdá být plus mínus vyrovnaná. Rozhodl jsem se, že jedince 4a budu jednou týdně krmit octomilkami Drosophila melanogaster nebo jiným čerstvým drobným létavým hmyzem, jedince 5a drceným krmivem pro rybičky a zbývajícího jedince 5d nechám bez umělého přikrmování. Možná bude znát nějaký rozdíl, možná se nějaká z rostlin rozhodne zatáhnout... uvidíme.
   Psaní českých a latinských názvů rostlin má spoustu svých specifických pravidel. Bohužel, spousta lidí je nezná nebo se jimi neřídí. Jiní pak akorát kroutí hlavou, jak někdo může napsat, že „má problém se svou Mucholapkou Podivnou". To je důvod, proč jsem zde sepsal několik nejčastěji používaných pravidel. Řiďte se jimi, doplňujte je, šiřte do okolí, ať to není jen zbytečný článek mezi ostatními.
   Když jsem minule začínal u otravného deštivého počasí, dnes si neodpustím oddychnutí, že už konečně svítí sluníčko. Na rostlinách to začíná být vidět, cistiflorám to snad také brzy dojde. Zatím je to s nimi ale těžké. Každá roste úplně jinak, v jiném stádiu, velikosti, počtu vrcholů; některé jsou dokonce zatáhlé nebo se na to chystají. Jako na potvoru, nejlépe rostou jedinci v „odstavném" malém květináčku (většinou odnože z minulé sezony).
   Miska MI je řádně zarostlá a druhy začínají odpadat. Kvetou 4 bublinatky. Rosnatky zatím rostou v pohodě. Rozhodl jsem se tentokrát zařadit hodnocení jednotlivých druhů, které v současné situaci může být trochu zmatečné, ale už je to potřeba uvést.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one