stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Ani na konci prosince nebudu avizovat žádnou převratnou změnu. Na to, že je zima, rostliny stále vypadají velice dobře, a to dokonce i rosnatky. Rosnatkami myslím hlavně ty kapské; D. nidiformis už tak pěkně nevypadá. To je pro tento měsíc vše. Jako tradičně, nejvíc řekne přiložená fotka :).
   Když jsem na fóru uveřejnil pár fotek svých nových domácích mazlíčků, stromových žabek, mnoho pěstitelů to zaujalo a mnozí i zauvažovali o pořízení si něčeho podobného do svých vitrín. Jsem rád, že tomu tak je, protože chov těchto žabiček je ve spojení s vitrínou zařízenou například pro láčkovky téměř bezstarostný a opravdu stojí za to.  V následujícím článku se vám pokusím odhalit nejzákladnější pravidla jejich chovu.
   Láčkovici australskou (Cephalotus follicularis) či hovorově „cefíka" čtenářům Trifida představovat nemusím. Každý tuto krásnou masožravku jistě dobře zná a mnozí z vás ji i pěstují. Většinou bývá brána jako rostlina na pěstování středně nebo i vysoce náročná, s čímž ale nemohu tak úplně souhlasit.
   Minule jsem mluvil o tom, že se rostliny v nádobě opět dostávají do dobrého zdravotního stavu. Teď, o měsíc déle, to mohu jedině potvrdit. Všechno je zelené, nic neuhnívá... jako by ani nepřicházela zima. Jediné, co zimu avizuje, je slabší kvetení. Vidět je hlavně U. sandersonii, pozadu není ani U. livida a U. bisquamata. Sem tam prosvítá také U. subulata, U. pubescens a U. dichotoma. Jistě tam budou i jiné s méně charakteristickými listy a já je tedy v husté směsici nerozeznám. Od minula se v podstatě nic důležitého nezměnilo.
   V květináčku s evidovanými rostlinami je to tak, že jedinci 5a a 5d ještě stále spí, zatímco všechny ostatní již vyrašily a pěkně rostou. V druhém, odstavném, květináčku každou chvíli vyraší nová rostlinka z úlomků kořenů, které jsem tam asi před dvěma měsíci nastrkal. Od minulého hodnocení jinak žádné výrazné změny neproběhly, proto tentokrát jen takto stručně. Za měsíc se opět ozvu ;).
   Pokud se v masožravém světě aspoň trochu orientujete, jistě Vám neunikla existence Velkého Atlasu Masožravých Rostlin, zkráceně VAMRu, který funguje na stránkách Darwiniany. Je v něm velká fotogalerie a hlavně taxonomická databáze všech druhů masožravých rostlin. Bohužel, již byla trochu zastaralá - to se však v poslední době změnilo. Byla provedena velká revize a její výsledky zde uvádím...
   Připadá mi, jako by se bublinatky v pokusné misce začínaly vzpamatovávat. Minule to s nimi šlo z kopce, ale teď mám opačný pocit. Celé se to nějak více zazelenalo. Průhledné stěny nádoby nám umožňují nevídaný pohled na hustý podzemní prales.
   Asi 3 týdny jsou již všechny květináčky s cistiflorami na parapetu. 16. října jsem se rozhodl tento druh ve své sbírce opět (jako minulý podzim) silně uskromnit a ze 3 velkých květináčů udělat jeden malý. Stejně jako vloni jsem použil hranatý plastový květináček o výšce okolo 9 cm a šířce 8 cm.
   Zdravím všechny příznivce masožravých rostlin a jiné zajímavé flóry! Poslední asi 2 měsíce jsem po chvilkách připravoval jednu velkou novinku na webu MRJS, a to vylepšenou nabídku přebytků formou nákupního košíku a na samostatné adrese www.mrjs.shop1.cz. Dovolte mi, abych Vás s ní ve stručnosti seznámil...
    Několik rostlin začalo růst, ale je to velká bída. Tak jen pro informaci... jedná se o 2 jedince v odstavném květináčku, rostlinu 6d na parapetu a jedince 1a a 2a z pařeniště. Bohužel na nich není moc co zkoumat, když mají takto nepravidelnou dormaci.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one