stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Co se jinam nevešlo

   Článek z letošní zimy, který vyšel v prvním letošním čísle časopisu Trifid. Zavzpomínejme na zimní čas a radujme se z jara ;). 
   Většina rostlin ve sledovaném květináčku je již zatáhlá nebo se k zatažení chystá. Odstavný květináček je na tom o krapet lépe, ale kondice rostlin v něm také klesá. Vypadá to tedy, že rostliny na jaře žádný růst neplánují a počkají si na zimu.
   Oproti minulému měsíci nevidím žádný velký rozdíl. Vitalita rostlin nijak závratně neklesá ani nestoupá, drží se na takovém mrtvém bodě. Pouze rosnatky kapské si libují a vypadají lépe než kdy dřív. Drosery nidiformis už nemohu nikde najít. Pokud přežily, tak jen ve formě kořenů, ze kterých se v budoucnu mohou obnovit. Půda v misce je již silně nekvalitní, jsou v ní různé usazeniny z vody, spousta odumřelých bublinatek a rašelina již také přesluhuje. Podmínky jsou tedy ne zrovna hostinné.
   Poslední dny vidím v misce s bublinatkami velký úpadek ve vitalitě - přibližně polovina porostlé plochy je teď mrtvá. Něco podobného už se stalo dříve - zanedlouho po tom se ale trsy opět rozrostly a rostly snad ještě lépe než ze začátku. Jsem zvědavý, zda se tento cyklus bude opakovat (a jak dlouho), nebo zda se již blíží opravdový konec. Rosnatky se celkem drží, až na jednu D. nidiformis, která uhnila.
   V dormaci jsou aktuálně rostliny 1a, 2a, 4a, 5a a 5d. Ostatní jedinci praktikují vytáhlý, přesto však roztomilý, stromečkovitý růst. Vidět to můžete na fotografiích. Uvidíme, co s nimi udělá přirozené zlepšování světelných podmínek.
   Je zajímavé, jak dlouho bublinatky dokážou růst v takto hustém trsu. Dával jsem jim šanci možná do Vánoc, ale teď musím své očekávání silně přehodnotit. Jestli budou pokračovat v podobné vytrvalosti, budou mi zabírat místo na parapetu ještě v létě. Jen škoda, že už není moc o čem psát a několik posledních měsíčních zápisků stojí jen na fotografiích.
   Zimní nedostatek světla je na rostlinách stále velmi znát, avšak drží se statečně. Ani jednou ještě nebyly pod zářivkami a nechci to měnit. Věřím, že celou zimu vydrží i bez toho a na jaře budou příjemně překvapené, jak se podmínky zlepší. A takovéto překvapení u rostlin často znamená kvetení. Budu doufat, že u Drosera cistiflora to nebude znamenat čas jít spát (zatáhnout do kořenů).
   Natočil a upravil jsem další video. Tentokrát jsou v hlavní roli mé dvě žáby, o kterých jste si mohli něco přečíst v nedávném článku. Doufám, že se záběry budou líbit ;).
   Videa mohou o zaznamenávaném objektu či místě říci mnohdy víc než samotné fotografie. Dlouho jsem se jim vyhýbal, ale nedávno jsem si založil účet na YouTube a nahrál první 2 videa. Tak snad se budou líbit ;).
   Dnes budu psát JNN v podobném duchu, co MI, tedy jen velice stručně. Má to jeden často opakovaný důvod - žádné velké změny se neudály. Všechny rostlinky rostou, výjimkou jsou jen již dříve jmenovaní 2 jedinci. Odstavný květináček se stále víc a víc plní novými rostlinkami z kořenů. Mírně je znát nedostatek světla, pro zimní období typický.
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one