stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Škůdci a choroby MR

vloženo 17. února 2010
   I když by se mohlo na první pohled zdát, že MR jsou proti škůdcům chráněné a navíc je i požírají, opak je pravdou. Masožravky se stávají terčem stejných škůdců jako běžné rostliny.
   Velmi často se u MR objevují smutnice - drobné šedé mušky, jejichž larvy okusují malé rostlinky a semenáčky. Larvy smutnic jsou závislé na vysoké půdní vlhkosti, kterou však kvůli rostlinám často úplně omezit nemůžeme. Jedinou možností nám tak zůstává mechanický sběr nebo použití chemických prostředků. Přítomnost larev nám indikují dobře viditelné slizové stopy, které po sobě larvy smutnic vždy zanechávají. I když se smutnic snažíme zbavit všemi silami, většinou se podaří je pouze zredukovat na snesitelné množství; zbavit se jich úplně jde jen velice těžko.

   Na listech větších druhů často nalézáme přisáté drobné hnědé destičky - puklice. Tohoto savého škůdce je rovněž obtížné se zbavit. Používáme proti němu chemické a olejové přípravky nebo hubíme mechanicky.

   Mladé listy často napadají mšice, které svým vysáváním způsobují deformaci napadených částí. Pokud nejsou na rostlinách přemnožené, dá se jejich populace zničit mechanickým rozmačkáváním. V případě většího výskytu se používá chemie.

   Při venkovní kultivaci rostlin nás mohou rozčilovat slimáci, kteří okusují vše, na co přijdou. Kromě mechanického sběru na ně platí kofein - je pro ně nervovým jedem.
Okolo rostlin rozsypeme lógr od kávy a slimáci se budou infikovanému místu vyhýbat. Existují také požerové jedy ve formě granulí.

   Mimo škůdců živočišných se může na rostlinách objevit např. padlí, čili houbová choroba. Projevuje se bílým moučným povlakem, kterému často předchází fialové skvrny na listech. Rostliny napadá především v teple při nízké RVV. Ošetření je možné fungicidy (doporučuji i preventivně, pokud o jeho výskytu v blízkosti rostlin víme) nebo odstraněním napadených částí.

   Jinou houbovou chorobou může být plíseň šedá, která postihuje naopak spíše rostliny v chladných vlhkých podmínkách; projevuje se šedým plísňovým povlakem. Čelit jí můžeme umístěním napadené rostliny do sušších a teplejších podmínek, odstraněním napadených částí a použitím fungicidů.

   Vedle těchto chorob se můžeme setkat ještě s různými hnilobami vyvolanými z nevhodných pěstebních podmínek. Přehnojeným špirlicím často uhnije oddenek, přelité láčkovky mohou přijít o kořeny a podobně. I houbové choroby si přednostně vybírají rostliny stresované nevhodnými podmínkami. Zajištěním správných podmínek pro jednotlivé druhy máme polovinu boje se škůdci a chorobami vyhranou.

   Pokud používáme k ochraně rostlin chemické přípravky, je dobré vyzkoušet daný přípravek nejprve na malém vzorku, než jím ošetříme celou sbírku. Často se totiž stává, že choulostivé MR doporučenou koncentraci přípravku nevydrží a jsou poškozeny.


http://www.darwiniana.cz/vamr/galerie/02156-t3.jpg
larva smutniceVíce o škůdcích MR naleznete v příslušné části VAMRu.
17.02.2010 15:33:19
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one