stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

rekapitulace období: ZIMA 08/9

vloženo 11. dubna 2009

   Rozhodl jsem se publikovat na svém webu shrnutí každého ročního období ohledně dění v mé sbírce. Po každém jaru, létu, podzimu, či zimě napíšu stručnou rekapitulaci, ve které uvedu největší pěstitelské úspěchy, radosti, problémy, práce apod.
   Zimní období je pro většinu pěstitelů a jejich rostlin asi to nejtěžší. V našich podmínkách rostliny trpí nedostatkem světla, sluníčka, suchým vzduchem z rozpálených radiátorů; venku je zima a ne každý má na zahradě vyhřívaný skleník, v němž by mohl rostlinky přes zimu mít… a mohl bych pokračovat. Nejinak tomu bylo i u mě.
   Několik rostlin jsem měl přes zimu pokusně v nově vybudovaném zahradním pařeništi - zimu přečkaly velmi dobře - pařeniště tedy splnilo svůj účel. Horší to bylo s těmi rostlinkami, které se musely spokojit s přeplněným parapetem a zimním nedostatkem světla. Naštěstí jsem měl k dispozicí jednu 90cm zářivku, ke které jsem je střídavě dával. Rozdíl oproti minulým zimám byl znatelný - kytky sice nebyly vybarvené jako v létě, ale aspoň rostly a nedeformovaly se jako dříve. Teď mluvím především o jihoafrických rosnatkách. Nejlépe na tom byly rostliny v pokojovém skleníčku, které mají celoročně konstantní podmínky… prostě umělé osvětlení, to je pak pohoda. V zimě jsem svítil okolo 12 hodin denně, ale s nástupem jara už délku svícení pomalu omezuji na „letních" 6 hodin denně (je totiž dostatek přirozeného světla od oken).
IMG_0124.jpg
    V zimním období se tradičně potýkám s jedním problémem: Kde vzít kvalitní zálivkovou vodu. Když je ta možnost, rozpouštěl jsem sníh nebo vybíral vodu z propadlin na krycí plachtě bazénu. Ale ne vždy to jde a proto občas sáhnu po vodě převařené (z kohoutku, která je i po převaření dost tvrdá). S vodou jsou v zimě zkrátka starosti. Dnes, když píšu tento článek, už můžu zálivkovou vodu čerpat z nádrže na dešťovku.
   V zimě jsem začal s výsevy jednoletek a nebýt všudypřítomných řas v rašelině, dalo by se říct, že vše ideálně vycházelo. Díky brzkému výsevu a pilnému přikrmování již mnohé z nich ke konci zimy vykvetly. Začal jsem také s přesazováním některých rostlin, např. pralesních rosnatek a genlisejí.
   Které kytky mě v tomto období asi nejvíce potěšily? Byly to hlavně láčkovky (v pokojovém skleníčku) - především Nepenthes ampullaria "Green", N.mikei a N.maxima × veitchii mi dělaly neustále radost svými přepěknými láčkami a bujným růstem. Ale i další rostlinky, např. Byblis liniflora z minulého roku udržovaná pod zářivkou, mi dávali chuť do pěstování.
IMG_0542.jpg
   Závěrem bych chtěl všem pěstitelům popřát mnoho úspěchů v následujícím ročním období, které bude jistě o poznání příjemnější než to, o kterém jsem teď psal.

Který problém v zimě řešíte nejčastěji?

škůdci (4 | 10%)
zálivková voda (5 | 12%)
nedostatek světla (13 | 32%)
málo místa (7 | 18%)
nevhodné teploty (7 | 18%)
jiný (4 | 10%)
16.06.2009 20:32:35
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one