Dalším mýty opředeným tématem je doba doručení zásilky. Zákazníci se obávají toho, že obyčejný nepojištěný balík bude doručen později než dražší pojištěné balíky (doporučené, cenné apod.). Není tomu tak, rozdíl je pouze v tom, že za ty dražší služby zaplatíte více, zásilka je pojištěná, někdy se dá sledovat online a je k ní písemné potvrzení. To jsou vymoženosti, bez kterých se většina zákazníků obejde, což je důvod, proč už běžně nenabízím například odeslání doporučeným balíkem bez dobírky, jako tomu bylo dříve. Samozřejmě pokud si to bude někdo přát, není problém tuto službu po předchozí domluvě využít.
Co se doby doručení týče, ještě by bylo vhodné upřesnit, kolik rostliny vydrží, protože v této věci se často výrazně podceňují. Pro naprostou většinu masožravek není problém v balíku cestovat týden i déle. Rozhodně mylnou představou je to, že tři dny po odeslání už nemá smysl si balík od pošty přebírat, protože rostliny nemají šanci na přežití, jak mi bylo párkrát s vážností tvrzeno. Kolikrát se mi stalo, že si zákazník balíček z neznámého důvodu nevyzvedl a pošta mi jej po 3 týdnech nebo i více vrátila. Rostliny byly často ještě v poměrně slušném stavu. Byly na nich sice známky vytáhlého růstu za světlem, ale rozhodně jsem je nevyhodil a po pár týdnech běžného růstu byste to na nich nepoznali. Pochopitelně jsou druhy, které rostou rychle a bude to na nich znát více a druhy, které za 3 týdny v balíku poporostou sotva o pár milimetrů a nijak výrazně se to na nich neprojeví. Velmi také záleží na počasí. V teple rostliny rostou rychleji a více tedy trpí tím, jak je v balíku tma. Naopak při nižších teplotách cestu sotva postřehnou. Proto je výhodnější zasílat v teplotách blížících se spíše nule než třicítce.
Dalším ožehavým tématem je zasílání rostlin v zimních měsících, když mrzne. Ano, i v takových podmínkách rostliny posílám, pochopitelně jen ty, které to vydrží (například genliseje nebo jiné křehké teplomilné druhy by mohly přijít k újmě). Samozřejmě se snažím vyhýbat se zasílání živých rostlin v týdnech, kdy jsou teploty opravdu velmi nepříznivé, například – 20 °C a méně. V případě, že jsou ale teploty rozumné, řekněme nejméně – 5 °C nebo jen okolo nuly, není pro většinu rostlin s přepravou problém. Balík je pak nutné zaizolovat, aby při krátkých přemisťováních venkem (nakládání do vozu, předání u zákazníka doma atd.) nepromrzl. Při delším čekání někde ve skladě nebo v poštovním voze nemrzne. A nižší teploty jsou spíše plusem, jak už víme z předchozího odstavce.
Na závěr ještě doplním, že i přes veškeré naše snahy nelze zajistit stoprocentní přežití každé rostliny. Ostatně, i když si rostlinu přinesete sami domů z nějakého hobbymarketu, nikdo Vám nezaručí, že do druhého dne neuschne (může mít například nalomený nebo uhnilý stonek, čehož si nikdo neměl šanci všimnout). V takovém případě neváhejte pořídit důkazní fotografii a kontaktovat prodejce. Určitě se domluvíme na kompenzaci, ať už půjde o vrácení peněz nebo o dodání nové rostliny. Věřte, že spokojený zákazník je mnohem mnohem více než finanční tržba za objednávku, a to neplatí jen zde, ale v každém slušném obchodě.
Věřím, že tento článek aspoň trochu pomůže zorientovat se v problematice objednávání a zasílání rostlin poštou a nikdo z toho již nebude mít obavy. Zkušenosti mé i zákazníků toho mohou být důkazem. Přečtěte si například reference ne webo
Mrjs.shop1.cz.