stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Posílání rostlin poštou – co je dobré vědět

vloženo 18. července 2014 (aktualizace ceníku 3. února 2018)


 Zásilkový prodej rostlin je pohodlný a velmi oblíbený. Přesto má ale stále řada zákazníků z posílání rostlin poštou obavy a neví, co od toho čekat. Rozhodl jsem se proto sepsat pár postřehů z této problematiky, které snad pomohou udělat si správný obrázek.

 Rostliny se musí správně zabalit, aby cestu v pořádku přežily. Nesmí v balíku lítat ze strany na stranu, musí být pevně zafixovány. S tím souvisí také to, že se nezasílají zasazené v květináči – taková sestava by se v balíku velmi těžko fixovala.

 Rostliny zasílám v mokrých ubrouscích a popsaných uzavíratelných igelitových sáčcích, očištěné od substrátu. Substrát si můžete objednat k rostlinám také; do balíku jej zakomponuji tak, aby rostliny při přepravě svou vahou neohrožoval. Ve výjimečných případech, kdy se jedná o drobnou a ne příliš křehkou rostlinu, existuje možnost zaslání v bublinkové dopisní obálce. Vyjde to levněji než balík. Semínka a gemmy trpasličích rosnatek tak posílám automaticky.  
 
Drosera capensis "White flower" připravená k zabalení
Drosera capensis "White flower" připravená k zabalení
Drosera capensis "White flower" uzavřena v neprodyšném sáčku a připravena k vložení do krabice
Drosera capensis "White flower" uzavřena v neprodyšném sáčku a připravena k vložení do krabice
 
 V nabídce obchodu Mrjs.shop1.cz je možné odeslání pouze službami České pošty, které jsou pro tento účel nejlepší (zejména díky husté síti poboček k případnému vyzvednutí). Ceny jsou paušální – zásilka podle váhy může stát o pár korun více či méně a není v silách prodejce toto dopředu přesně určovat pro každou objednávku. Balné se neúčtuje. Zákazník si vybírá z následujících možností odeslání:

Balík levně   [rostliny, substráty do 2 kg]     79 Kč 
Nejoblíbenější způsob posílání balíků při placení předem na bankovní účet. Jedná se o službu Doporučený balíček. Limit je váha 2 kg. Tyto zásilky dorazí obvykle do týdne od odeslání.

Balík na dobírku   [rostliny, substráty do 2 kg]    125 Kč
Nejoblíbenější způsob posílání balíků u zákazníků, kteří chtějí za zboží zaplatit v hotovosti při předání. Tento typ balíků lze sledovat online (na požádání sdělím podací číslo). Dorazí obvykle do týdne od odeslání.


Dopisní obálka obyčejně   [semínka, gemmy]    19 Kč
Nejoblíbenější způsob posílání obsahu, který se vejde do dopisní obálky, při placení předem na bankovní účet. Pošta odeslání nijak nepotvrzuje, zásilka nelze sledovat a je levná. Dorazí obvykle do týdne od odeslání.

Dopisní obálka na dobírku   [semínka, gemmy]    99 Kč
Nejoblíbenější způsob posílání obsahu, který se vejde do dopisní obálky, u zákazníků, kteří chtějí za zboží zaplatit v hotovosti při předání. Tento typ zásilky lze sledovat online (na požádání sdělím podací číslo). Dorazí většinou do týdne od odeslání.

Balík do ruky   [jakýkoli obsah]    128 Kč
Tento typ zásilky (nerozlišuje se, zda jde o balík či obálku) zaručuje rychlé dodání příští pracovní den. Zásilku lze sledovat online (na požádání sdělím podací číslo). Nutná platba předem na účet. 

Balík do ruky na dobírku   [jakýkoli obsah]    185 Kč
Tento typ zásilky (nerozlišuje se, zda jde o balík či obálku) zaručuje rychlé dodání příští pracovní den. Zásilku lze sledovat online (na požádání sdělím podací číslo). Platí se v hotovosti při doručení.
 


 Mnozí zákazníci se obávají ztráty nepojištěného balíku, špatného zacházení s ním a podobně (pozn.: dnes už se kvůli nové finanční politice pošty nepojištěné, obyčejné, balíky tolik nevyplatí a většinou jsou nahrazovány doporučenými). Je to dáno všeobecnou pověstí České pošty, kterou vydatně přiživují a dobarvují naše média. V tom se musím pošty trochu zastat, jelikož za celou dobu, co jejích služeb využívám (a to je už kolem tisícovky zásilek), jsem nezaznamenal nějaké výrazné pochybení, natož dokonce ztrátu balíku. Nanejvýš se stalo, že se zásilku nepodařilo doručit, protože se adresát přestěhoval a byly zmatky okolo adresy. Zásilka se poté vrátila zpět odesílateli. Několikrát se také stalo, že zásilka dorazila k zákazníkovi s velkým zpožděním (až několik týdnů). V takovém případě už zákazník často měl doma druhý balík, který jsem zaslal jako reklamaci. První balíček se nejspíše zatoulal někde pod stolem a než si ho někdo všiml, vyřídili jsme reklamaci. Nicméně i ten zatoulaný nakonec vždy dorazil a stal se příjemným bonusem pro zákazníka. Je to však velká vzácnost a naprostá většina zásilek přijde do týdne od odeslání. 

 No a ty případy, kdy se s balíčky hází a neopatrně manipuluje… nevyvracím, že se to neděje, ale u rostlin, které jsou dobře zabaleny, to ničemu nevadí. Tím samozřejmě nepopírám, že to nevadí i u zásilek se skleničkami a jiným křehkým zbožím – to však není předmětem tohoto článku. Také podotknu fakt, že zásilky se při přepravě opravdu ztrácejí, ale nikoli na území České republiky (zkušenosti mé i kolegů). Pokud ale odešlete zásilku nebo si ji necháte poslat například z Číny (typicky např. Ebay), je tu poměrně slušná pravděpodobnost, že zboží opravdu nebude doručeno a nikdy se už nedovíte, kde je mu konec. Slušný prodejce samozřejmě pošle nové. 
 
Balíček po otevření může vypadat takto, rostliny jsou pečlivě schované v bublinkové folii nebo jiném materiálu.
Balíček po otevření může vypadat takto, rostliny jsou pečlivě schované v bublinkové folii nebo jiném materiálu.
Rostliny po zasazení někdy nevypadají tak reprezentativně a musí se jim dát pár týdnů na aklimatizaci a vytvoření nových listů.
Rostliny po zasazení někdy nevypadají tak reprezentativně a musí se jim dát pár týdnů na aklimatizaci a vytvoření nových listů.


 Dalším mýty opředeným tématem je doba doručení zásilky. Zákazníci se obávají toho, že obyčejný nepojištěný balík bude doručen později než dražší pojištěné balíky (doporučené, cenné apod.). Není tomu tak, rozdíl je pouze v tom, že za ty dražší služby zaplatíte více, zásilka je pojištěná, někdy se dá sledovat online a je k ní písemné potvrzení. To jsou vymoženosti, bez kterých se většina zákazníků obejde, což je důvod, proč už běžně nenabízím například odeslání doporučeným balíkem bez dobírky, jako tomu bylo dříve. Samozřejmě pokud si to bude někdo přát, není problém tuto službu po předchozí domluvě využít. 

 Co se doby doručení týče, ještě by bylo vhodné upřesnit, kolik rostliny vydrží, protože v této věci se často výrazně podceňují. Pro naprostou většinu masožravek není problém v balíku cestovat týden i déle. Rozhodně mylnou představou je to, že tři dny po odeslání už nemá smysl si balík od pošty přebírat, protože rostliny nemají šanci na přežití, jak mi bylo párkrát s vážností tvrzeno. Kolikrát se mi stalo, že si zákazník balíček z neznámého důvodu nevyzvedl a pošta mi jej po 3 týdnech nebo i více vrátila. Rostliny byly často ještě v poměrně slušném stavu. Byly na nich sice známky vytáhlého růstu za světlem, ale rozhodně jsem je nevyhodil a po pár týdnech běžného růstu byste to na nich nepoznali. Pochopitelně jsou druhy, které rostou rychle a bude to na nich znát více a druhy, které za 3 týdny v balíku poporostou sotva o pár milimetrů a nijak výrazně se to na nich neprojeví. Velmi také záleží na počasí. V teple rostliny rostou rychleji a více tedy trpí tím, jak je v balíku tma. Naopak při nižších teplotách cestu sotva postřehnou. Proto je výhodnější zasílat v teplotách blížících se spíše nule než třicítce. 

 Dalším ožehavým tématem je zasílání rostlin v zimních měsících, když mrzne. Ano, i v takových podmínkách rostliny posílám, pochopitelně jen ty, které to vydrží (například genliseje nebo jiné křehké teplomilné druhy by mohly přijít k újmě). Samozřejmě se snažím vyhýbat se zasílání živých rostlin v týdnech, kdy jsou teploty opravdu velmi nepříznivé, například – 20 °C a méně. V případě, že jsou ale teploty rozumné, řekněme nejméně – 5 °C nebo jen okolo nuly, není pro většinu rostlin s přepravou problém. Balík je pak nutné zaizolovat, aby při krátkých přemisťováních venkem (nakládání do vozu, předání u zákazníka doma atd.) nepromrzl. Při delším čekání někde ve skladě nebo v poštovním voze nemrzne. A nižší teploty jsou spíše plusem, jak už víme z předchozího odstavce. 

 Na závěr ještě doplním, že i přes veškeré naše snahy nelze zajistit stoprocentní přežití každé rostliny. Ostatně, i když si rostlinu přinesete sami domů z nějakého hobbymarketu, nikdo Vám nezaručí, že do druhého dne neuschne (může mít například nalomený nebo uhnilý stonek, čehož si nikdo neměl šanci všimnout). V takovém případě neváhejte pořídit důkazní fotografii a kontaktovat prodejce. Určitě se domluvíme na kompenzaci, ať už půjde o vrácení peněz nebo o dodání nové rostliny. Věřte, že spokojený zákazník je mnohem mnohem více než finanční tržba za objednávku, a to neplatí jen zde, ale v každém slušném obchodě. 

 Věřím, že tento článek aspoň trochu pomůže zorientovat se v problematice objednávání a zasílání rostlin poštou a nikdo z toho již nebude mít obavy. Zkušenosti mé i zákazníků toho mohou být důkazem. Přečtěte si například reference ne webo Mrjs.shop1.cz.
 

 
15.07.2019 19:15:00
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one