Koncem léta 2008 jsem dokončoval výstavbu zahradního pařeniště, dnes je to již více jak rok, co v něm mám umístěnu část sbírky rostlin. Rád bych Vás teď seznámil s děním okolo pařeniště v průběhu jeho prvního roku, který je pro další vývoj zásadní.
Podzim 08 byl ve znamení krásně vybarvených rostlin, čehož jsem na parapetu nikdy nedosáhl. Pokusně jsem v něm měl jen ty nejodolnější druhy. Pařeniště poprvé předvedlo, v čem spočívají jeho výhody před dřívější parapetovou kultivací, což otevřelo bránu pro druhy, kterých si cením více. Ovšem to až na příští rok, jelikož se nám blížila zima a venku v pařeništi zůstaly jen ty nejotužilejší druhy, např. chladnomilnější špirlice, temperátní rosnatky a tučnice. Na obrázku můžete vidět, jak to vypadá v zimě. Zima 08/09 zkoušela rostliny i teplotami pod -15°C.
Začíná jaro. První rostlinky se začínají probouzet, jiným to trvá déle. Nakonec se probudily všechny druhy kromě 2 forem Drosera binata a 2 forem Drosera filiformis. Všechny 4 jsem ale měl zálohované doma, takže škody byly minimální. Proč nevydržely? Zřejmě pocházely z teplejších oblastí, než formy, které naši zimu běžně přežívají. Teď už vím, že ty v zimě ven nepatří. No, není tohle hezčí pohled, než předešlá fotka?
Pohled do jarního pařeniště...
Největším problémem letošního roku byli slimáci. Než jsem přišel na to, jak se jich zbavit, zmičili mi nejednu rostlinu. Vypozoroval jsem, že nejvíc jedou po Byblis liniflora. A jak jsem nad nimi vyzrál? Jednoduše kávovým lógrem, kterého je při mé spotřebě kávy vždy dostatek. Kofein je pro ně nervový jed. Stačilo rozsypat lógr na podlahu pařniště a do okolí a bylo po slimácích. Jen kdyby mě to napadlo dřív!!!
A jak to vypadá dnes? Troufám si říci, že pěkně :). Bohužel následující fotky jsou už bez několika květináčků, které jsem před pár dny odnesl kvůli nízkým venkovním teplotám domů. (mimochodem... je to počátek podzimu 2009)