stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Měchýřková invaze (7)

aneb Vzájemná konkurenceschopnost vybraných druhů terestrických bublinatek

vloženo 26. ůnora 2010
   Rostoucí délka světelného dne je na bublinatkách velmi znát, nejvíce v jejich chuti kvést. I samotný růst prýtů je rychlejší a negativní vliv zasolování substrátu je tudíž mnohem méně znatelný a rostliny téměř neomezuje.

http://nd03.jxs.cz/284/960/fb3628a27e_63340836_o1.jpg?1269726271


http://nd03.jxs.cz/388/698/0c4cbce3cd_63340845_o1.jpg?1269726282
Pro představu, kde se jednotlivé druhy mají nacházet: schéma, které jste mohli vidět na začátku experimentu.poznámky k jednotlivým druhům:1. Utricularia bisquamata
Tato bublinatka se pomalu, ale jistě šíří do okolí - je propletena se svými nejbližšími sousedy. Má velmi spletitý systém jemných podzemních prýtů.

2. Utricularia dichotoma
Momentálně se mi zdá, že po U. sandersonii je to nejvitálnější účastník Měchýřkové invaze. Má mohutné nadzemní prýty, podzemní nejsou moc vidět.

3. Utricularia flaccida
U. flaccida svůj boj již prohrála.

4. Utricularia livida
Velmi řídký, avšak očividně zatím fungující systém prýtů. Uvidíme, jak dlouho se takto udrží.

5. Utricularia monanthos
U ní platí to samé, co u předchozího druhu, s nímž je dokonce vzájemně propletena.

6. Utricularia pubescens
Tento druh je bohatě prorůstán konkurencí, sám se viditelně šíří jen velmi omezeně. Drží si však svou moc pod zemí, kde má mohutný systém prýtů.

7. Utricularia reticulata -> Utricularia graminifolia
U tohoto druhu začnu malou opravou. Pravděpodobně se totiž o pravou U. reticulata nejedná, mělo by jít o druh, který je za ní téměř ve všech sbírkách zaměňovaný - je jím Utricularia graminifolia. Pro nás se však nic, krom názvu, nemění. Předpokládal jsem u této bublinatky silnou konkurenceschopnost, která se však poslední dobou jaksi neukazuje. Pokud nedojde k nějakému růstovému zvratu díky lepšímu světlu, skončí tento druh nejspíš mezi rychle poraženými. Díky jeho aktuálně řídkému trsu se do něj pouštějí sousední druhy. Nechme se ale překvapit, jak to s ním dopadne.

8. Utricularia sandersonii
O vítězství U. sandersonii v tomto klání už asi nikdo nepochybuje. Jako jediná se dostala do všech koutů misky, jako jediná po celou dobu kvete. Nové květní stvoly už se začínají objevovat i na místech hodně vzdálených od místa vysazení. Její dlouhé šlahouny jsou neuvěřitelnou výhodou.

9. Utricularia subulata
I tento druh již začal kvést. Nenápadné prýty vypadají velmi vitálně, lehce však budou propleteny konkurencí.

10. Utricularia warburgii
Zaznamenal jsem drobný úpadek, kondice rostliny se už ale zlepšuje. Je vidět, že se jedná o druh, který je náchylný na nedostatek světla.

11. Utricularia gibba
Velké zklamání, čekal jsem víc. Na povrchu je jen několik málo viditelných prýtů. Nevylučuji však, že se tajně rozrůstá po celé misce - to ona umí.
27.03.2010 23:39:10
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one