stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Měchýřková invaze (2)

aneb Vzájemná konkurenceschopnost vybraných druhů terestrických bublinatek

vloženo 28. září 2009
   První hodnocení jednotlivých druhů. Zatím ještě nejde o souboj, spíše o aklimatizaci - všechny druhy mají dostatek místa pro svůj pohodový růst, ale za několik měsíců si jsem jist, že bude co sledovat. Životní prostor bude nedostatkovým zbožím a druhy trpící klaustrofóbií rychle odpadnou.
   Rostlinky pěstuji přesně tak, jak jsem minule psal. Všechny druhy již začínají být vidět na povrchu, U. sandersonii již dokonce kvete 9 květními stvoly.


http://nd03.jxs.cz/731/919/a03cb6827e_63341961_o1.jpg?1269728750
   Hodnocení rostlin bude probíhat vždy na konci měsíce (souběžně s hodnocením u projektu JNN - Drosera cistiflora). Probíhat bude zhruba takto... stručně shrnu dění v nádobě s bublinami za poslední měsíc a pak se budu věnovat jednotlivým druhům. Přesně jako teď:
1. Utricularia bisquamata
Přes písek již prolezlo mnoho mladých asimilačních prýtů, což potvrzuje vysokou rychlost růstu tohoto druhu.

2. Utricularia dichotoma
Prýty, které se dostaly na povrch jsou dosti řídce rozprostřené, ale je jich poměrně mnoho v porovnání s ostatními druhy.

3. Utricularia flaccida
Na povrch u tohoto druhy zatím prolezlo jen několik málo špiček asimilačních prýtů. Je to pomalejší druh.

4. Utricularia livida
U. livida mě dosti překvapila, protože na povrchu se zatím objevil jen jediný list. Může to však být i hlubším zahrabáním nebo jinými faktory. Její síla či slabiny se objektivně ukáží až déle.

5. Utricularia monanthos
Narozdíl od předcházejícího druhu mě tento mile překvapil. Tušil jsem, že bude jeden z nejpomalejších a on už má nad pískovou vrstvou téměř 10 listů a to ještě v dosti širokém poli.

6. Utricularia pubescens
Rovněž mě mile překvapila. Vývoj čepele prýtu je sice pomalý, ale je vidět, že rostlina se snaží a má nad povrchem kolem 6 nedovyvinutých prýtů.

7. Utricularia reticulata
Druh byl trochu výše zasazen než ostatní druhy, tudíž jsou nad povrchem i starší listy, ale je vidět i veliké množství mladých ve velmi hustém koberci. Která bublinatka proti tomuhle koberci obstojí ?!?

8. Utricularia sandersonii
U tohoto druhu platí totéž, co u předchozího. Až na to, že je již samý květ - 9 květních stvolů (zárodky byly již z minulé kultivace). Kvete zatím jako jediný.

9. Utricularia subulata
Nad povrch vylézá asi 20 malých nenápadných nitkovitých prýtů.

10. Utricularia warburgii
Koberec je již pěkně hustý, mnoholistý.

11. Utricularia gibba
Vzhledem k tomu, že jsem tento druh dával hlouběji než ostatní, je zatím vidět jen výjimečně.
27.03.2010 23:26:00
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one