stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Měchýřková invaze

aneb Vzájemná konkurenceschopnost vybraných druhů terestrických bublinatek

vloženo 9. září 2009
   Snad každému pěstiteli terestrických bublinatek se občas stane, že některá z „bublin" nenápadně přeleze do sousedních květináčků nebo pomocí drobných semínek ještě dál. Myslím, že taková Utricularia subulata je tím nejtypičtější. Její semínka se dostanou všude a tak často bývá spolubydlícím třeba u rosnatek. Já sám jsem si takto několik subulat přinesl domů s koupenými rostlinami. Nejprve jsem z toho měl radost, která skončila, když jsem tuto nenápadnou mršku našel mezi Utricularia nephrophylla - a pak to z ní vymotávejte! Nejde to, musel jsem vyjmout několik málo čistých prýtů U. nephrophylla a založit z nich novou kulturu.
   U. subulata je silná pomocí svých semen. Vegetativní šíření jí už tak bravurně nejde, porovnávám-li s jinými podobnými druhy. Ale to je jen má domněnka, kterou nemám nijak podloženou. A tak mě to napadlo! S mírnou inspirací od JNN udělám takový dlouhodobý pokus.
   Vyberu 10 druhů terestrických kobercovitých bublinatek (+ U. gibba pro zpestření) ze své sbírky a zasadím je do společné nádoby. Po předem neurčenou dobu je budu sledovat a jednou měsíčně zapisovat, jak který druh roste. Na konci experimentu bude jasné, které druhy jsou konkurenčně silné a které se naopak k kobercích konkurentů úplně ztratily a prohrály svůj boj.
vybrané druhy:


1. Utricularia bisquamata

Rychle rostoucí jednoduchý druh, který tvoří velmi husté shluky prýtů, což je v tomto „souboji" obrovská výhoda, proto je jedním z mých favoritů. Často kvete.

2. Utricularia dichotoma
Mírně pomaleji rostoucí druh s trochu mohutnějšími (zato řidšími) prýty než předchozí druh.

3. Utricularia flaccida
Choulostivý druh se zajímavě větvenými asimilačními prýty a mohutným květenstvím, které se však objevuje spíše vzácně. Tipuji, že moc dlouho nápor „sousedů" nevydrží. Ale nechme se překvapit!

4. Utricularia livida
Běžně pěstovaný pěkný druh, který rychle roste a velmi často kvete. Jeden z mých favoritů v tomto klání.

5. Utricularia monanthos
Spíše pomaleji rostoucí řidší druh, vzácněji kvetoucí.

6. Utricularia pubescens
Velmi zajímavá bublinatka s netradičním tvarem asimilačních prýtů. Ty jsou penízkovitého tvaru na úzké stopce, poměrně řídké shluky. Dříve v kultuře velmi ojediněle kvetoucí, vlivem domestikace již ale v kvetení předčí mnohé běžnější druhy. Snáší dobře nedostatek světla.

7. Utricularia reticulata
Nepříliš často pěstovaný druh schopný vytvořit velice husté, až těžko dělitelné, shluky prýtů. Z vlastních pozorování zjišťuji, že má poměrně velké lapací mechýřky. Květy znám jen z několika málo zahraničních fotek. Snad to do budoucna půjde podobně jako s předchozí U. pubescens.

8. Utricularia sandersonii
Jeden z nejrozšířenějších druhů, který tvoří velice husté trsy a neuvěřitelně často kvete. Šíří se dobře do okolí pomocí dlouhých „šlahounů". Jeden z mých favoritů.

9. Utricularia subulata
Drobný nevýrazný druh, který se díky kleistogamickým květům velmi dobře generativně rozmnožuje, často i samovolně tam, kde není vítán. Vzácněji tvoří květy chasmogamické, které jsou výraznější.

10. Utricularia warburgii
Druh s poměrně hustou skladbou prýtů.

11. Utricularia gibba
Tato bublinatka se od ostatních liší především jinou životní strategií. Zatímco ostatní druhy rostou terestricky a mají lehce odlišitelné podzemní a asimilační prýty, tento druh je obojživelný a prýty má jen jednotvaré. Spíše se podobá vodním než terestrickým druhům. Rychle roste, kvete ojediněle. Do experimentu jsem ho zařadil spíše jen pro zpestření, aby to celé bylo zajímavější.
první kroky - 8. září 2009


květináč:
Nádoba z tvrdého čirého plastu o rozměrech 14 × 8 × 6 cm bez děr. Růst podzemních prýtů bude dobře pozorovatelný.

substrát: Stará použitá směs rašeliny s pískem a perlitem v přibližném poměru 2:1:1. Substrát je již tedy stabilní a nebude probíhat nepříjemná stabilizace. Nutno říci, že i přes to, že je již použitý, vypadá velmi kvalitně.

vsazení rostlin: Jako první jsem nastříhal cca 1m prýtů obojživelné Utricularia gibba na malé kousky a chaoticky je zamíchal do substrátu (tento druh je spíše pro zpestření, není hlavním cílem zkoumání). Zbylých 10 druhů jsem v abecedním pořádku vkládal do 2 řádků, jak je znázorněno na fotce. Od každého druhu jsem použil malý (cca 3× 3 cm) shluk prýtů. Po zasázení rostlin jsem povrch substrátu zasypal křemičitým pískem, kterým rostlinky budou muset prorůst - pomůže jim to v ujmutí.

pěstování: Rostliny plánuji pěstovat volně na jižním okenním parapetu na přirozeném světle a pokojové teplotě. Zalévat budu shora, protože nádoba je bez děr. Hladina vody bude kolísavá.

Ozývat s výsledky s budu vždy na konci měsíce.

http://nd03.jxs.cz/056/793/4a2bd582e2_63340821_o1.jpg?1269726248

Kterému druhu dáváte největší naději?

U. bisquamata (7 | 13%)
U. dichotoma (3 | 5%)
U. flaccida (3 | 5%)
U. livida (5 | 9%)
U. monanthos (3 | 6%)
U. pubescens (4 | 7%)
U. reticulata (4 | 7%)
U. sandersonii (15 | 27%)
U. subulata (5 | 9%)
U. warburgii (3 | 6%)
U. gibba (3 | 6%)
zapojte se také!
Zkuste udělat podobný pokus s jinými druhy, které máte doma. Porovnáme pak výsledky a nakonec můžeme udělat finále s vítězi, pokud vše půjde podle plánu.
27.03.2010 23:22:37
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one