stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Láčkovice se zimy nebojí

vloženo 21. prosince 2010
Originál tohoto článku naleznete v časopise TRIFID.
   Láčkovici australskou (Cephalotus follicularis) či hovorově „cefíka" čtenářům Trifida představovat nemusím. Každý tuto krásnou masožravku jistě dobře zná a mnozí z vás ji i pěstují. Většinou bývá brána jako rostlina na pěstování středně nebo i vysoce náročná, s čímž ale nemohu tak úplně souhlasit.
   Vydrží spoustu pěstitelských přehmatů a je teplotně tolerantní, obzvláště pak směrem k bodu mrazu a někdy i pod něj. Je pravda, že teploty nad 30 °C nejsou nic ideálního, avšak krátkodobě to není žádný problém. Ideální pěstební teplotu bych viděl okolo 20 °C s menším či větším kolísáním během dne a noci. Toho nejlépe docílíme venku v létě (skleník, pařeniště nebo i volně). Když se ale začne blížit podzim, nedej bože zima, každý kouká svého milovaného „cefíka" co nejrychleji uklidit domů, aby náhodou nenachladl při 5 °C, kterými „vyhrožovali" ve zprávách. Tohle není nutné, přátelé! Láčkovice, pokud je zvyklá (tj. je už nějakou dobu venku), vydrží s přehledem i lehké mrazy. Jistě si vzpomenete na některé fotky ze zahraničí se zasněženým květináčem a zamrzlou láčkovicí, které obletěly masožravý svět. I v přírodě zažívá tento druh značný pokles teploty během zimního období. A nejen že to zvládá, ale dokonce to i uvítá. Chladné zimování podpoří přirozený biorytmus láčkovice australské a může to například zvýšit chuť ke kvetení. Své by mohl vyprávět Patrik Hudec, jehož kvetoucí láčkovici jsme mohli obdivovat na letošní výstavě masožravek v Praze na Slupi. A hádejte, jak ji zimoval! Osobně se mi láčkovice nejvíce líbí na podzim po prvních mrazech, kdy dostane krásnou, většinou nafialovělou nebo načervenalou, barvu. Nechci vás ujišťovat, že můžete svou rostlinku pěstovat celoročně venku. To sice můžete, ale šance na její opětovný růst nebude tak velká. Spíše chci říci, že není třeba se obávat prvních mrazíků, možná ani těch druhých, a už vůbec ne zimování v chladu, čili teplotách okolo 0-10 °C. Tomu se žádná zářivka nevyrovná!Aktualizace: Láčkovice a další druhy (jako třeba rosnolist lusitánský) budu mít tuto zimu venku v pařeništi. Čekejte tedy na jaře volné pokračování tohoto článku s výsledky, jak to celé dopadlo ;).


http://nd04.jxs.cz/890/454/c118fe52bc_70548492_o1.jpg?1288289761

http://nd04.jxs.cz/564/233/feccc06c2a_71735652_o1.jpg?1292070825
21.12.2010 19:20:30
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one