stránky Jakuba Štěpána s převážně masožravou tematikou

Experiment JNN - Drosera cistiflora (2)

vloženo 27. června 2009
   Minule jsem Vás s experimentem seznámil, dnes je již naplno rozjetý a čeká se jen na čas, až ukáže výsledky. Na konci článku si můžete stáhnout první záznamy, které jsem dnes učinil.
   Od minula jsem rostlinky mírně popřesazoval, aby byly v každém květináči jen 4 kusy - viz. následující fotka (pořízena krátce po přesazení, dnes již rostliny vypadají lépe). Jednodušeji se tak bude určovat jejich číslo, pod kterým budou vystupovat v tabulce (ke stažení dole).


http://nd03.jxs.cz/336/739/993e0803b1_63341164_o1.jpg?1269726744
   Některé rostliny jsou již plně aklimatizovány - krásně rostou, mají zdravě zelenou barvu. Ovšem jiné doplatily na poškození z transportu poštou. Především ty, kterým se ulomil růstový vrchol se již nevzpamatovaly. Chvíli to vypadalo, že porostou, ale postupně začaly uhnívat. Snažím se je nahrazovat jinými, ovšem náhradních jedinců je velmi málo a jsou to všechno slabší jedinci, které jsem záměrně do sledovaných květináčků nedával. Je jisté, že nějaké volné místo zůstane.
   Chcíplá rostlina je sice také výsledek, ovšem tyhle byly odsouzeny k zániku již před zasazením - to je jako měřit délku života popravenému. Proto se je ze začátku snažím nahradit. Po prvním hodnocení již nahrazovat nebudu.
   U jedinců, kde je to možné, se snažím o umělé přikrmování. A to především drobnými muškami nebo larvami smutnic. Přikrmovat se snažím rovnoměrně, aby jedna rostlina nebyla překrmená a druhá hladová. Krmená a "tráveníschopná" rostlina je vidět např. na jedné z fotek. 


http://nd03.jxs.cz/913/772/b286ea1788_63341024_o1.jpg?1269726569
   Rašelina, kterou používám do substrátu není zjevně příliš kvalitní. Rychle podléhá řasám, takže substráty jsou momentálně nazelenalé. Následovat bude plesnivění řas na povrchu, pak až se substrát „stabilizuje" a bude vypadat zdravě. Rostliny velikosti D. cistiflora by to neměly příliš pocítit (např. s výsevy by to bylo horší).
   V některých květináčcích se objevily smutnice. Rostlinám neuškodily, spíše naopak - larvy i dospělci posloužily jako „krmivo". Mechanicky jsem se jich brzy zbavil.
   Doposud bylo všech 6 květníků umístěno na jižním parapetu na plném slunci, v podmisce stále stojí voda. Hned po prvním hodnocení jsem půlku přenesl do venkovního pařeniště a budu denně zapisovat ranní a odpolední teplotu plus stručný popis počasí (slunečno, pršelo atd.) - v červenci a srpnu nebudu moc doma, takže první 2 měsíce venku nebudou tak důkladně zapisované. Zápisy povedu v samostatné „Excelové" tabulce (v příštím článku bude ke stažení hned vedle běžných záznamů). Liché květináče (tj. květináče č. 1, 3, 5) zůstaly na parapetu, sudé jsem přemístil do pařeniště. Tam by mělo být více světla (i silnější sluneční osvit), přirozené střídání teplot mezi dnem a nocí, lepší pohyb vzduchu - zkrátka je to bližší přírodním stanovištím. Pařeniště je větrané, takže přehřívání, které by mohlo vést k nabuzení dormace, snad nehrozí.
   Myslím si, že vše podstatné jsem již napsal, takže zas za měsíc...
27.03.2010 23:57:56
Jakub Štěpán
 
Masožravé rostliny neboli masožravky
předchozí následující

Veškerý materiál použitý na těchto stránkách (obzvlášť fotografie) je chráněn autorskými právy. Není dovoleno jej dále šířit bez svolení autora.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one